Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 26°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 139% 85%

Śląskie Święto Rowerzysty 2023

Śląscy rowerzyści zapraszają 18 czerwca na Śląskie Święto Rowerzysty, czyli największą niesportową imprezę rowerową w regionie!

Jej celem jest promowanie ruchu rowerowego jako doskonałego środka transportu, a także integracja środowisk miłośników rowerów. W tym roku rowerzyści wezmą udział w wspólnym przejeździe, który wystartuje z spod rzeźby Pelikany w Parku Śląskim, a następnie przejedzie ulicami Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Zabrza i Gliwic.
W Polsce rower wciąż głównie kojarzony jest ze sportem. Tymczasem światowe i europejskie miasta o najwyższej jakości życia mieszkańców to te, które mocno postawiły na transport rowerowy. Chcemy popularyzować ideę miasta dla ludzi, w którym można wygodnie i szybko się przemieszczać, hałas nie przekracza dopuszczalnych norm, można aktywnie wypocząć oddychając czystym powietrzem, a dzieci mogą samodzielnie i bezpiecznie dostać się do szkoły. Właśnie dlatego promujemy rower jako istotny element ekologicznego i zrównoważonego transportu.

Zdjęcia archiwalne „Śląskie Święto Rowerzysty 2022”


Śląskie Święto Rowerzysty jest wspólną inicjatywą kilku organizacji rowerowych z konurbacji górnośląskiej, a pierwsza edycja miała miejsce w 2018 roku.


Liczba użytkowników rowerów na Górnym Śląski stale rośnie, a Święto Rowerzysty to doskonała okazja, by zamanifestować obecność na drogach, upomnieć się o swoje prawa i zwrócić uwagę władz miast oraz innych użytkowników ruchu drogowego na potrzeby rowerzystów i sprawy bezpieczeństwa. Dla niektórych jest to jedna z nielicznych okazji, kiedy decydują się na jazdę ulicą, gdyż z obawy o własne bezpieczeństwo wybierają na co dzień nielegalną jazdę chodnikiem, bo system tras rowerowych wciąż nie jest spójny w górnośląskich miastach.

Harmonogram
• 10.50 – odjazd spod Pelikanów w Parku Śląskim
• 12.25 – odjazd z placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej
• 13.30 – odjazd z Parku Pileckiego w Zabrzu
• 15.15 – przyjazd na gliwicki Rynek

Dodatkowe informacje
https://rowerowe-gliwice.pl/wydarzenie/slaskie-swieto-rowerzysty-2023
• Trasa: https://ridewithgps.com/routes/42367679
• Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1318479912434583/
• Wydarzenie Strava: https://www.strava.com/clubs/583585/group_events/1393025

Źródło: Notatka Prasowa Śląskie Święto Rowerzysty

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl