Data:Poniedziałek, 17 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 21°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 120% 57%

Ruszyła rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2023!

Katowice mierzą się z innymi polskimi miastami w walce na kilometry wykręcone na rowerach. W oficjalnym treningu do RSP „drużyna” Katowic zajęła ósme miejsce, a teraz pora na główną rywalizację, która potrwa do końca czerwca.

Za nami oficjalny, dwumiesięczny trening, poprzedzający rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. Udział w treningu wzięło ponad 18,5 tys. użytkowników w całej Polsce, którzy wykonali 220 tysięcy przejazdów, pokonując w ten sposób blisko 4,2 mln kilometrów. Katowice dołączyły do zabawy po raz pierwszy i od razu wykręciły ósme miejsce! Stało się tak dzięki zaangażowaniu ponad 370 mieszkańców, którzy pobrali na swoje telefony bezpłatną aplikację Aktywne Miasta i dołączyli do drużyny Katowic wykręcając ponad 117 tyś km.

Dołącz do drużyny w aplikacji

Rywalizacja miast o puchar Rowerowej Stolicy Polski wystartowała 1 czerwca i potrwa do końca miesiąca. To już piąta edycja wydarzenia zainicjowanego przez Bydgoszcz. W tym roku do zabawy dołączyły 62 miasta, ale po raz pierwszy rusza też wyścig gmin. W sumie w Rowerowej Stolicy Polski staruje ponad 150 samorządów. Zabawa opiera się o bezpłatną aplikację Aktywne Miasta. Każdy uczestnik treningu automatycznie bierze udział w rywalizacji o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce.

„Wszystkie nowe osoby, które chcą dołożyć swoją cegiełkę do wyniku Katowic, muszą najpierw pobrać bezpłatną aplikację i dołączyć w niej do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski”. Oczywiście jako swoje miasto wpisujemy Katowice. Kilometry można kręcić w grupie ogólnej albo założyć grupę: instytucji, firmy, szkoły, uczelni, dzielnicy, itp. Wtedy każdy wynik zapisuje się na koncie indywidualnym i grupy oraz przekłada się na punkty dla wybranego miasta. Obowiązuje jednak przelicznik: sumę kilometrów dzieli się przez liczbę mieszkańców miasta i mnoży razy tysiąc. Dopiero ten wynik zdecyduje o miejscu Katowic w ostatecznym rankingu”

– wyjaśnia Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice.

Aplikacja mierzy czas, pokonany dystans i spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Przyznaje też specjalne odznaki. Szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”, pozwala zbierać dane o najczęściej używanych trasach.

Zakręcona galeria i najstarszy rower

W głównej rywalizacji dla Katowic kilometry kręci m.in. Galeria Katowicka, która dodatkowo ufundowała karty podarunkowe dla najlepszego zawodnika i zawodniczki w miejskim rankingu. To także pierwsze katowickie centrum handlowe, które w aplikacji ma swoją własną grupę.

Od ubiegłego roku Katowice realizują kampanię „Przeciepnij sie na koło”. Za jej pomocą zachęcają do korzystania z roweru w celach komunikacyjnych. To nic nowego! Katowice mają długie rowerowe tradycje. To właśnie z Katowic pochodzi najstarszy polski rower Ebeco, należący do kolekcjonera Wojciecha Mszycy. Można go dziś podziwiać w witrynie rowerowni Urzędu Miasta przy Rynku 13, gdzie swoje dwa kółka „parkuje” część pracowników urzędu.

Nagrody dla najlepszych

Dla najlepszych uczestników w ogólnopolskiej kategorii open organizatorzy zabawy przygotowali vouchery na zakupy w sklepie internetowym centrumrowerowe.pl o wartości 1000 zł, 750 zł i 500 zł. Dodatkowo te same osoby otrzymają zestawy kosmetyków od FaleLokiKoki oraz sportowe gadżety Aktywne Miasta. Nowością w tym roku jest nagrodzenie również 3 najlepszych rowerzystek i rowerzystów we wszystkich kategoriach wiekowych – voucherami do sklepu centrumrowerowe.pl o wartości 150zł, 100zł i 50zł.

Katowice przekażą lokalne nagrody dla 3 najlepszych rowerzystów i 3 najlepszych rowerzystek w miejskim rankingu Rowerowej Stolicy Polski. Najlepsza rowerzystka oraz najlepszy rowerzysta otrzymają po nagrodzie finansowej o wartości 500 zł oraz karty podarunkowe od Galerii Katowickiej o wartości 500 zł. Za zajęcie drugich miejsc przewidziane są nagrody finansowe o wartości 600 zł, a za trzecie miejsca po 400 złotych. Natomiast setka najlepszych rowerzystów może liczyć na gadżety miejskie.

Wzorem ubiegłych lat do najlepszych miast i gmin trafią pamiątkowe puchary RSP oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Wśród miast, które będą rywalizowały o puchar z Katowicami, są m.in. Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań czy Sopot. Pełną listę miast – uczestników można znaleźć tutaj: https://www.aktywne.miasta.pl/index.php/aktywnosc_miast/szukaj

Warto wiedzieć:

Rowerowa Stolica Polski to projekt na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC) organizowanej przez włoską Bolonię do 2017 roku, która zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach. Organizatorem Rywalizacji jest miasto Bydgoszcz. Wartością dodaną dla miast uczestniczących w rywalizacji jest statystyka dot. przejazdów, przedstawiona w formie tzw. „mapy ciepła”.

Jak dołączyć do drużyny Katowic?

Pobierz i zainstaluj bezpłatną aplikację Aktywne Miasta
Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Rowerowa Stolica Polski 2023 – UWAGA: dla Miast.
Z listy rozwijanej wybierz Katowice.
W kolejnym kroku możesz wybrać grupę z listy lub zaproponować nową grupę, poczekać na jej zaakceptowanie przez koordynatora w swoim mieście i razem z przyjaciółmi/współpracownikami wziąć udział w zabawie! Wszystkie osoby, które nie mają swojej grupy, kręcą w grupie ogólnej.
ABC aplikacji Aktywne Miasta: ABC.. czyli najważniejsze zasady udziału w Rowerowej Stolicy Polski 2023 (aktywne.miasta.pl)

Link do aplikacji dla systemu Android:

https://tiny.pl/cqncv

Link do aplikacji dla systemu IOS:

https://tiny.pl/ws11z

Źródło: KatoObywatel

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl