„Rośliny w Wielkim Mieście”- rozpoczęto cykl 7 spacerów edukacyjno-przyrodniczych.
Projekt „Rośliny w Wielkim mieście” to cykl 7 rodzinnych BEZPŁATNYCH edukacyjnych spacerów botaniczno – przyrodniczych. Spacery będą realizowane na zlecenie Urzędu Miasta Katowice w ramach III edycji Zielonego budżetu. Pomysłodawczynią projektu jest Klaudia Kuraś z Inicjatywy Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba.
Projekt skierowany jest do mieszkańców Katowic w wieku 0 – 100 lat. Spacery będą realizowane w okresie kwiecień – październik 2023 na terenach zielonych miasta Katowice. Podczas spacerów odwiedzimy: Park Kościuszki, Katowicki Park Leśny (z parkiem Stachonia), Park na Dolinie 3 Stawów, Park na Giszowcu, Park Zadole, Park Bogucki i Park Wełnowiecki. Spacery prowadzi doświadczony botanik, dendrolog – dr nauk biologicznych Waldemar Szendera, który opowiada uczestnikom o miejskich krzewach i drzewach, roślinach miododajnych, roślinach tzw. runa, dzikich roślinach jadalnych, o tym jak je rozpoznawać i chronić.
Odbiorcami projektu są wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek zainteresowani florą miejską, środowiskiem naturalnym oraz warunkami wegetacji roślin w środowisku zurbanizowanym.
Każdy spacer będzie trwał około 2 godzin. Ilość uczestników na każdym spacerze jest ograniczona (25 osób). BONUSEM projektu będzie udział uczestników w LEŚNEJ KĄPIELI, którą zrealizuje partner projektu FUNDACJA LEŚNE PROJEKTY. Warunki uczestnictwa w Leśnej Kąpieli określone są w regulaminie i będą ogłoszone przed pierwszym spacerem.
Celem projektu rodzinnych spacerów botaniczno-przyrodniczych „Rośliny w Wielkim mieście” jest przybliżanie wiedzy o naszym otoczeniu naturalnym.
Miasto to kopalnia wiedzy przyrodniczej, która jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko wiedzieć gdzie jej szukać i mieć przy sobie kogoś kto nam tę wiedzę przybliży.
Celem projektu rodzinnych spacerów botaniczno-przyrodniczych „Rośliny w Wielkim mieście” jest propagowanie wiedzy o naszym otoczeniu naturalnym. Katowice to nie jedynie budynki i ulice, to także miejsca, gdzie można pobuszować ciesząc się przyrodą, często znajdującą się tuż obok. Celem spacerów jest rozbudzenie w mieszkańcach ciekawości świata roślin i poznawanie flory miejskiej co przyczyni się
do pogłębiania wiedzy na jej temat także w kontekście ochrony bioróżnorodności oraz zagrożeń typu antropogenicznego.
Jest to również okazja by zachęcić uczestników do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, w terenie, kształtując pozytywne nawyki chroniące przyrodę, a także zaprosić do integracji pokoleniowej.
W długofalowej perspektywie cykl spacerów przyczyni się do aktywizacji rodzin, wpłynie pozytywnie na ich kondycję psycho-fizyczną i zdrowotną.
Park Kościuszki
Pierwszy spacer odbył się w sobotni poranek 29 kwietnia w Parku Kościuszki. W zielony świat miejskich roślin uczestników wprowadził Waldemar Szendera botanik, dendrolog. W ten sposób wszyscy okrywali zaskakującą krainę roślin które w codziennym pośpiechu i rutynie umykają nam w swoim pięknie.
Konkurs fotografii przyrodniczej
W ramach projektu „Rośliny w Wielkim mieście ruszył również konkurs Fotografii Przyrodniczej pt. „WIDOKI PARKOWE”.
Tematem konkursu „WIDOKI PARKOWE” jest uchwycenie na zdjęciach najładniejszych miejsc/roślin/obiektów umiejscowionych w 7 parkach katowickich, na terenie których odbywać się będą spacery.
Celem konkursu jest:
- promowanie postaw prośrodowiskowych
- udokumentowanie dziedzictwa przyrodniczego
- promocja miejsc związanych z tematyką konkursu
Dla zwycięzców nagrody książkowe, gry edukacyjne oraz publikacje przyrodnicze.
Szczegóły konkursu i formularz zgłoszeniowy w regulaminie na stronie www.ogrodyprzyszlosci.com/spaceruj
Zdjęcia zgodnie z regulaminem należy wysyłać do 20.10.2023 r.
Zdjęcia: Fundacja Ogrody Przyszłości