Data:Sobota, 4 Lutego 2023 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 1°C Stan powietrza na osiedlu: Bardzo dobre 1% 1%

Prawidłowa wentylacja mieszkania w okresie zimowym

Gdy występuje tendencja do przesadnego uszczelniania pomieszczeń, a przez to gromadzenia się w nich zbytniej wilgoci i zarazków, należy zadbać o właściwą wentylację mieszkania.

Optymalny poziom wilgotności w okresie zimowym wynosi 40-60 proc. Zbyt wysoki sprzyja rozwojowo pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Wietrzenie – sposób na pozbycie się wilgoci, której oznaką jest parowanie szyb wewnętrznych, czyli tzw. kondensacja. Zjawisko to jest naturalne i najbardziej widoczne właśnie w okresie zimowym. Woda z wilgotnego powietrza skrapla się zwykle w zetknięciu z powierzchnią o temperaturze niżej niż otoczenie, często na szybach, wnęce okiennej lub narożach okien. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może mieć negatywne skutki zarówno dla zdrowia ludzi, jak i stanu pomieszczeń. Zimą, aby nie narazić się na zbytnią utratę ciepła, najlepiej wietrzyć mieszkanie częściej i krócej. W ten sposób wilgoć wydostanie się na zewnątrz, a suche powietrze przeniknie do wnętrza.

Źródło: SM GÓRNIK

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Działaczka i organizatorka społecznościowa, wolontariuszka fundacji DKMS, założycielka grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkini Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic oraz Stowarzyszenia Ratowniczego Nemo im. Marka Zielińskiego