Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 63% 36%

Pomóżmy Szymonowi wrócić do aktywności fizycznej

Szymon Ciołczyk ma 12 lat. Od urodzenia choruje na SPG 10 jest to dziedziczny niedowład spastyczny, który objawia się sztywnością, osłabieniem i zanikiem mięśni, bolesnymi skurczami oraz zaburzeniami czucia kończyn dolnych. Choroba ta prowadzi do deformacji stawów najczęściej widoczne w stopach, ale mogą również wystąpić deformacje stawów skokowych, kolanowych i biodrowych. Leczenie niedowładu spastycznego polega na stałej i systematycznej rehabilitacji, nie ma możliwości leczenia przyczynowego.

W czerwcu 2016 roku zostało zdiagnozowano u Szymona nadciśnienie nerkopochodne. Od tego czasu jest pod stałą opieką oddziału nefrologii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie regularnie jeździ na badania kontrolne.
W marcu 2022 roku trafił na oddział diabetologii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie zdiagnozowano stan przedcukrzycowy (zagrożenie rozwojem cukrzycy typu 1) nieprawidłową tolerancję glukozy i insulinoporność.

U Szymona zostały dodatkowo zdiagnozowane także całościowe zaburzenia rozwojowe (autyzm z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim ze znacznymi zmianami zachowania)

Jego problemy zdrowotne powodują konieczność objęcia go opieką wielospecjalistyczną, stałą i systematyczną rehabilitacją ruchową, terapią rozwojową oraz leczeniem farmakologicznym.

Z końcem maja w Klinice Ortopedii w Zakopanem Szymon został poddany zabiegowi operacyjnemu, polegającemu na wydłużeniu mięśni brzuchatych w obu nogach. Po tygodniu od zdjęcia opatrunku gipsowego syn musi rozpocząć intensywną rehabilitację, która pozwoli wrócić mu do aktywności fizycznej.

Niestety koszty tej rehabilitacji przekraczają możliwości finansowe rodziny, dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie.

Szymon jest podopiecznym Fundacji Pomóc Więcej, która zorganizowała dla niego zbiórkę na portalu pomagam.pl. :

Rehabilitacja pooperacyjna Szymona

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl