Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 23°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 99% 91%

Podziel się dzielnicą

3 spacery z mieszkańcami jeszcze w sierpniu


Chcesz poznać nieznane fakty i dowiedzieć się czegoś więcej o historii swojej dzielnicy?

Interesuje Cię architektura lub obszary przyrodnicze Katowic poza ścisłym centrum?

Jeśli tak, weź udział w spacerze, w którym równie ważny, co zaplanowana trasa będzie Twój udział!

Mamy nadzieję, że w trakcie wycieczki podzielisz się z nami opowieściami związanymi z życiem dzielnicy lub szczególnymi dla Ciebie i Twoich bliskich miejscami. Każda historia jest dla nas ważna i będzie stanowić wkład w proces przygotowywania mapy, w której uwzględnione zostaną istotne punkty dziedzictwa materialnego, a także opowieści, emocje i wspomnienia związane z Twoją Dzielnicą! To również unikalna okazja, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak opowiadać o lokalnym dziedzictwie. Czekamy zarówno na obecnych, jak i dawnych mieszkańców poszczególnych dzielnic, a także osoby chcące podzielić się wspomnieniami i historiami członków rodziny lub znajomych.

Na spacery obowiązują zapisy telefonicznie: 32 609 03 32 lub 32 609 03 21 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00), mailowo: rezerwacje[AT]miasto-ogrodow.eu lub za pomocą formularza dostępnego TUTAJ.

VIII SPACER

Dzielnica Ligota-Panewniki

26 sierpnia 2023, godz. 10.00 (zbiórka: 9.45)

Miejsce zbiórki: Dworzec PKP Katowice-Ligota

Przewodnik: Grzegorz Płonka

Co my tu mamy. Od dworca kolejowego w Ligocie do klasztoru w Panewnikach

W czasie spaceru poznamy ważniejsze obiekty powstałe na przestrzeni ponad stu lat na terenie obecnej dzielnicy „Ligota-Panewniki”, wśród których znajdą się między innymi: dworzec kolejowy, historyczna zabudowa ul. Franciszkańskiej, akademiki dawnej Akademii Ekonomicznej, Plac Miast Partnerskich, gmach VII LO, modernistyczna kolonia urzędnicza, miejski targ oraz Bazylika Ojców Franciszkanów. Podkreślimy ich wpływ na życie mieszkańców. Wspomnimy również o osobach i grupach społecznych związanych z dzielnicą jak – Bolesław Szabelski, Olgierd Łukaszewicz, Krystyna Bochenek, Krzysztof Globisz, ligocki hufiec harcerski oraz o antyhitlerowskiej konspiracji w czasach II wojny światowej.

IX SPACER

Dzielnica Piotrowice-Ochojec

26 sierpnia 2023, godz. 15.00

Miejsce zbiórki: MDK „Południe” – Filia nr 1 w Katowicach-Piotrowicach, ul. Gen. Jankego 136

Przewodnik: Tomasz Świdergał

Koczownicy nad Slepiotką, Boży Wojownicy w Uniczowach, Szwedzi -czas apokalipsy, Piotrowice Śląskie i rozwój wsi aż do 2 wojny, 1939 i 1945 rok, to części składowe wycieczki po dzielnicach Ochojec i Piotrowice którą poprowadzi historyk Tomasz Świdergał.

X SPACER

Dzielnica Dąbrówka Mała

27 sierpnia 2023, godz. 15.00

Miejsce zbiórki: kościół parafialny pw. św. Antoniego

Przewodnik: Michał Bulsa

Spacer po Dąbrówce Małej obejmie najważniejsze punkty dzielnicy, ukazując jej kulturę, tradycję, najważniejsze zabytki i miejsca, związane z ważnymi postaciami. Poznamy dzieje tej miejscowości, stanowiącej odrębną gminę aż do 1951 r. Trasa obejmuje „centrum” Dąbrówki – miejscowości niegdyś silnie związanej z przemysłem, a obecnie stanowiącej dzielnicę mieszkaniową i usługową. Historia Dąbrówki Małej, sięgająca późnego średniowiecza, do dziś jest widoczna i obecna w dzielnicy.

Źródło: Miasto Ogrodów

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl