Data:Czwartek, 18 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 6°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 95% 137%

Budżet obywatelski w Katowicach nad Rawą – mieszkańcy chcą zmian bulwarów w Zawodziu.

Rawa to nasza sprawa – kończy się remont fragmentu przy bulwarach Rawy przy ulicy Saint Etienne w Zawodziu.

Projekt został zrealizowany dzięki głosom mieszkańców w IX edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach, przez Zakład Zieleni Miejskiej.
W ramach zadania zostały wymienione zniszczone elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci), stare płyty chodnikowe, zadbano o dotychczasową zieleń i nasadzono nową. Dodatkowo zamontowano domki dla owadów wolnożyjących. Jest czyściej, nowocześniej i po prostu ładniej. W dzielnicy, w której brakuje parku na pewno będzie się lepiej korzystać z tak urządzonej przestrzeni.
To nie koniec zmian na bulwarach Rawy w Zawodziu. Po remoncie mostu na ulicy Bohaterów Monte Cassino metamorfozie poddany zostanie kolejny fragment, wybrany przez mieszkańców w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego.

Na kolejne etapy będzie można zagłosować w X edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach już od 11 do 24 września 2023.

W ramach różnych działań na bulwarach Rawy w Zawodziu:

 • wykonano biblioteczki plenerowe do bookcrossingu (2 w okolicach ulicy Akademickiej, ulicy Saint Etienne/Bohaterów Monte Cassino – VII edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach)
 • wykonano tablice informacyjno-ogłoszeniowe ( 3 w okolicach ulicy Akademickiej, ulicy Saint Etienne/Bohaterów Monte Cassino, ulicy Bogucickiej – IV edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach)
  -zgłoszono i wykonano nasadzenia drzew owocowych (projekt Katowice miasto owoców – Śląski Ruch Klimatyczny – 2021)
  -w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego składane są wnioski na nasadzenia na bulwarach Rawy (nie wybrane do realizacji)
  -odbywały się akcje sprzątania (Stowarzyszenie Wolnej Herbaty – SprzątaMy dzielnice – bulwary Rawy – 2018 oraz okolice ulicy Piaskowej – 2020; Książka za worek śmieci – okolice ulicy Piaskowej – 2019; inicjatywa lokalna mieszkańców Razem dla Rawy – 2016)
  -została zrezalizowana inicjatywa lokalna Nasi skrzydlaci sąsiedzi – czyli ptaki w mieście, w ramach której zostały zamontowane budki lęgowe i przeprowadzone prelekcje i akcja informacyjna pn. Nie zabijaj chlebem (2021)
 • stworzono społeczny mural pn. Mural w dżungli (okolice ulic Saint Etienne i Marcinkowskiego – 2021)

Źródło: Notatka Prasowa, Grażyna Prycza-Kupny

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl