Data:Poniedziałek, 17 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 23°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 133% 66%

Mieszkańcy apelują o poprawę bezpieczeństwa na ul. Kijowskiej i Kruczej. Trwa zbiórka podpisów pod petycją.

Od wielu lat obserwujemy zwiększony ruch samochodowy na ul. Kruczej i Kijowskiej. Niestety również dostrzegamy, że kierowcy często przekraczają dopuszczalną prędkość, łamiąc przepisy przy tym przede wszystkim stwarzając niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz pieszych.

Wiele razy jako grupa społeczna Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba apelowaliśmy na spotkaniach organizowanych przez Radę Dzielnicy Ligoty i Panewnik dotyczących poprawy bezpieczeństwa w dzielnicy, że drogi te są niebezpieczne zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców i ich opiekunów, którzy codziennie przekraczają je udając się do Szkoły Podstawowej nr 67 oraz Miejskiego Przedszkola nr 99. Temat ten również był wielokrotnie omawiany na spotkaniach z funkcjonariuszami policji, w których braliśmy czynnie udział.

W ostatnich tygodniach doszło do niebezpiecznej sytuacji na ulicy Kijowskiej, którą opisuje Pani Ewelina.

Jestem mamą 6-letniego Tomka. Codziennie idziemy razem do przedszkola – pokonujemy trasę z Osiedla Franciszkańskiego – do Przedszkola 99. Codziennie przez to samo przejście dla pieszych przy ul. Kijowskiej „koło nowej myjni”. Codziennie myślę o tym, jak mój syn za kilka lat będzie pokonywał sam tę trasę i czy będzie bezpieczny? Samochody jadą w tym miejscu bardzo szybko – podobnie jak na całej ulicy Kruczej. Mimo pomiaru prędkości – hamują przed przejściem w ostatnim momencie. Ostatnio szliśmy z Tomkiem przez przejście, a auto zatrzymało się z piskiem opon kilka centymetrów przed moimi nogami. Kierowca powiedział, że nas nie zauważył…Chciałabym, żeby moje dziecko i każde dziecko mieszkające na Osiedlach: Franciszkańskim, Kokocińcu i Sadybie czuło się bezpiecznie przechodząc przez pasy. Dlatego powstała nasza wspólna petycja – chcemy, by w najniebezpieczniejszych miejscach stanęła w końcu sygnalizacja świetlna. Sprawmy, by w naszej okolicy było bezpieczniej.

– Ewelina Kosałka-Passia

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców przedstawicielki osiedli Franciszkańskiego, Sadyby i Kokocińca przygotowały petycję do Prezydenta Miasta Katowice Pana Marcina Krupy z prośbą o podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w tej części dzielnicy Ligoty i Panewnik. W petycji prosimy o zamontowanie sygnalizacji świetlnej na wybranych przejściach dla pieszych.

Informujemy jednocześnie, że tematem poprawy bezpieczeństwa na wskazanych ulicach zaangażowani są również lokalni Radni Miasta Katowice Pan Tomasz Maśnica oraz Adam Lejman- Gąska, którzy wspierają naszą inicjatywę.

Przejścia dla pieszych na ulicy Kruczej i Kijowskiej prowadza do znajdującej się na osiedlu szkoły podstawowej. Dziennie setki dzieci przechodzi przez te ulice podążając do szkoły i do domu. Dlatego już w 2019 roku podjąłem działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie. Pierwsza interpelacja dotyczyła dodatkowego oznakowania w postaci znaków „Agatka” oraz zmontowania spowalniaczy. Jedynie dodatkowe oznakowanie zostało szybko wprowadzone natomiast spowalniacze nie zostały niestety zamontowane.
W 2021 złożyłem wniosek do budżetu miasta wraz z Tomaszem Maśnicą o wykonanie na tych przejściach sygnalizacji świetlnej. Niestety ze względu na brak środków ten wniosek nie został zrealizowany. W tym roku dodatkowo do pomysłu wciągnąłem Radnego Andrzeja Warmuza. Nie ukrywam, że liczę na to iż podpisy 3 radnych dzielnicy spowodują że wniosek ten zostanie wpisany do budżetu miasta na 2023 rok.
Należy zaznaczyć, że od początku działam w tej sprawie z Panią Dorotą Żywica , bez której wiele inicjatyw by nie zostało zrealizowanych. Z radością więc przyjąłem informację o akcji zbierania podpisów pod listami poparcia dla tego pomysłu. Bezpieczeństwo bowiem najmłodszych to dla mnie priorytet.

-Radny Miasta Katowice Adam Lejman Gąska

Prosimy mieszkańców dzielnicy Ligoty-Panewnik o wsparcie naszej inicjatywy i aktywną pomoc w zbiórce podpisów wśród sąsiadów. Zbiórka trwa już od kilkunastu dni, a gromadzone podpisy przez mieszkańców składane są w biurze sprzedaży przy ul. Kijowskiej 44 na Osiedlu Franciszkańskim.

Informujemy, że podpisy pod petycją można również składać w siedzibie Administracji Kokociniec SM Górnik przy ul. Nad Strumieniem 3.

Petycja wraz z tabelkami do zbiórki podpisów znajduje się w poniższym linku:

Petycja do Prezydenta Miasta Katowice Pana Marcina Krupy dot. podjęcia działań mających na celu poprawy bezpieczeństwa na ul. Kijowskiej – przy nowej myjni samochodowej i Kruczej – na wysokości ul. Uroczej/ na wysokości ul. Radomskiej – poprzez zamontowanie sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych w/w ulicach.

W razie dodatkowych pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji i prosimy o kontakt drogą elektroniczną kontakt@kokociniec.pl

Autorka tekstu: Dorota Żywica

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl