Data:Niedziela, 14 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 18°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 18% 39%

Kupuj lokalnie – wspieraj realnie

W tak wymagających czasach, zwłaszcza dla mikro i małego biznesu, miasto Katowice przygotowało kampanię promocyjną wspierającą lokalnych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy i rzemieślnicy zainteresowani udziałem w akcji mają czas na zgłoszenie do 10 listopada.

Jesienno-zimowy sezon zakupowy to okres wzmożonego popytu. To dobra okazja do tego, aby zbliżyć społeczności naszego miasta tutejszych przedsiębiorców, czy też lokalnych rzemieślników. W trudnych, szczególnie dla mikro i małego biznesu czasach, warto korzystać z dobrodziejstw lokalnego rynku usług i produktów, dla którego może być to postrzegane jako wyraz sąsiedzkiej solidarności – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację kampanii promocyjnej Kupuj lokalnie – wspieraj realnie, do której przez najbliższe dwa tygodnie trwać będzie nabór. Celem akcji jest pokazanie, że w naszym mieście mamy miejsca, które warto odwiedzić nie tylko podczas zbliżającego się czasu świątecznych zakupów czy poszukiwania różnego typu usług, ale również podczas chwili wytchnienia od tego zgiełku – dodaje prezydent

Samorządy zapewniają warunki do rozwoju działalności gospodarczej i przedsiębiorczości. Rozwój lokalnych firm jest jednym z elementów wpływających na jakość życia całej społeczności lokalnej. To miejscowi przedsiębiorcy – właściciele warzywniaków, zakładów szewskich, restauratorzy, handlowcy i usługodawcy – tworzą miejsca pracy dla katowiczan i odprowadzają w Katowicach podatki. To z kolei przekłada się na większe możliwości finansowania przez miasto zadań edukacyjnych, inwestycyjnych, społecznych czy z zakresu kultury. Inicjatorem rozpoczęcia akcji wspierającej lokalnych przedsiębiorców jest Łukasz Borkowski – miejski radny.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele fantastycznych miejsc znajduje się tuż za rogiem. Chcemy przybliżyć mieszkańcom jak wiele do zaoferowania mają katowiccy przedsiębiorcy i zachęcić do robienia zakupów, załatwiania spraw i korzystania z usług „po sąsiedzku”. Wsparcie przedsiębiorczości i integracja mieszkańców – wszyscy na tym skorzystamy – mówi Łukasz Borkowski.

Jak się zgłosić

Do akcji mogą przyłączyć się przedsiębiorcy oraz usługodawcy, którzy:

 • są zameldowani/zamieszkują na terenie Katowic;
 • adresem prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, będącej przedmiotem zgłoszenia są Katowice;
 • odprowadzają na terenie Katowic podatek dochodowy z prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, będącej przedmiotem zgłoszenia;
 • nie prowadzą działalności gospodarczej w oparciu o umowę franczyzy.

Uczestnicy programu otrzymają od Miasta możliwość promocji swojej działalności za pośrednictwem kampanii realizowanej za pomocą materiałów video oraz kanałów komunikacji zarówno w formie tradycyjnej, jak i internetowej. Wszyscy zgłoszeni otrzymają od miasta specjalną naklejkę do oznaczenia lokalu, a informacja o realizowanej przez nich działalności znajdzie się na stronie internetowej Miasta Katowice w specjalnej zakładce – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Nabór trwa do 10 listopada 2023 r. poprzez elektroniczny formularz, który jest dostępny pod adresem klwr.katowice.eu.

Usługi, które oferujemy klientowi opierają się głownie na pracach ręcznych, niepowtarzalnych. Firma, którą prowadzę ma długoletnią tradycję w branży złotniczej, nasi klienci są z nami już od 30 lat. Taka promocja miasta w stosunku do lokalnych firm jest bardzo potrzebna, ponieważ my prowadzimy małe firmy, które w ostatnim czasie borykają się z bardzo wieloma problemami, koszty działalności są bardzo wysokie a sprzedaż produktów i usług w ostatnim czasie spada, bazujemy głownie na stałych klientach – mówi Jerzy Kurczok, właściciel Pracowni Grawersko-Złotniczej Kurczok mieszczącej się przy ul. Młyńskiej 5.

Miasto pomaga przedsiębiorcom

To nie pierwszy raz, kiedy miasto Katowice wspiera lokalny sektor biznesu. Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Dlatego, w tym trudnym momencie miasto uruchomiło Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy, w którym oprócz 100% lub 50% zwolnienia z czynszów w lokalach miejskich, zwolnienia z podatków od nieruchomości znalazło się też m.in. 50% zwolnienie z opłaty śmieciowej, utworzenie Punktu Doradztwa Kryzysowego we współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą. Tylko w pierwszym półroczu działania programu prawie wszyscy uprawnieni zdecydowali się skorzystać z zapisów katowickich pakietów pomocowych. 100% zwolnienie z opłat czynszu najmu objęło 573 podmiotów, a 50% bonifikata dotyczyła 676 podmiotów. Łączna suma wspomnianych bonifikat wyniosła 5,7 mln zł. Pozytywny odbiór ze strony przedsiębiorców zaowocował wznowieniem programu w postaci Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0 i Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0+.

Więcej informacji o akcji Kupuj lokalnie – wspieraj realnie dostępnych pod adresem internetowym: https://www.katowice.eu/kupuj-lokalnie.

Kupuj lokalnie – wspieraj realnie
Kupuj lokalnie – wspieraj realnie

Nie bądź obojętny, wspieraj lokalnych przedsiębiorców

Pod hasłem #WspieramyLokalnyBiznes, #LokalniPrzedsiebiorcy jeszcze podczas trwania pandemii w serwisie kokociniec.pl uruchomiono bazę firm lokalnych, dzięki której przedsiębiorcy w prosty sposób, bezpłatnie mogą przedstawić potencjalnym swoim klientom zakres swojej działalności oraz miejsce jej wykonywania czy też inne przydatne informacje związane prowadzeniem swojego biznesu.

Co należy zrobić aby znaleźć się w katalogu lokalnych przedsiębiorców ?

Należy wypełnić poniższy formularz do przedstawienia swojej działalności w tym również social media, które pozwolą zainteresowanych klientów przekierować na stronę przedsiębiorcy. Dzięki temu klient będzie miał nieograniczony dostęp do oferty firmy, a przedsiębiorca zyska kolejne miejsce do promocji swojej działalności – pod warunkiem że jest z naszych okolic.

W zakładce menu Lokalni Przedsiębiorcy, którą znajdziemy na górze strony oprócz możliwości przeglądania listy przedsiębiorców oraz dodania swojej firmy można dodatkowo pobrać materiały promocyjne, które dzięki Państwa udostępnianiu internautom pozwoli nam na dotarcie do większej ilości potencjalnych klientów –Dorota Żywica, kokociniec.pl

Wypełnij formularz aby dołączyć do lokalnych przedsiębiorców

  Nazwa firmy

  Jak najbardziej może być nazwa potocznie używana.

  Pole obowiązkowe

  Logo firmy

  Zdecydowanie sugerujemy dodanie swojego logotypu, na potrzeby wpisu. Zalecamy 200x200px logotypu + min. 20px pola ochronnego z każdej strony.

  Dozwalamy pliki PNG, JPG, JPEG, PDF. Maksymalnie 3 Megabajty


  Telefon kontaktowy

  Zapewne zadzwonimy do Ciebie jeżeli jakieś dane nie będą się zgadzać lub uznamy, że wymagją poprawy. Numer ten zostanie też podany na stronie kokociniec.pl

  Adres e-mail

  Niezbędny do kontaktu z nami i nowymi, potencjalnymi klientami.

  Pole obowiązkowe

  Adres firmy

  Będzie widnieć przy nazwie firmy. Wiesz że mapy pokazują nieco w innym miejscu? Dodaj objaśnienie w nawiasie. Podaj lokalizację - na tej podstawie ustawimy piniezke.

  Pole obowiązkowe

  Strona WWW

  Adres do strony internetowej promującej Twoją firmę.

  NIP Firmy

  Potrzebne w celach weryfikacji czy rzeczywiście jesteś przedsiębiorcą.

  REGON

  Alternatywna opcja weryfikacji.

  Facebook

  Adres Twojego profilu firmowego w serwisie Facebook.

  Instagram

  Prowadzisz Insta? Podaj link!

  Galeria

  Pokaż ją nam oraz nowym, potencjalnym klientom.

  Dozwalamy pliki PNG, JPG, JPEG, PDF. Maksymalnie 3 Megabajty na plik.  Opis krótki

  Krótki opis w 3 zdaniach czym zajmuje się Twoja firma. Około 350 znaków.

  Opis pełny

  Pełny i wyczerpujący opis na temat Twojej firmy. Około 2500 znaków. Wstawiaj entery rozdzielając sekcje.

  Informacje dotyczące obostrzeń

  Wszyscy doświadczyliśmy życia w czasie pandemi. Jeżeli Twoja firma w stosunku do kontaktu z klientem ma przewidziane jakiekolwiek udogodnienia, wymogi lub inne - wypisz je wszystkie.

  WspieramyLokalnyBiznes

  Źródło: Notatka Prasowa Miasta Katowice

  Dorota Żywica
  Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl