Data:Wtorek, 23 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: -2°C Stan powietrza na osiedlu: Dostateczne 91% 172%

Kolejne kwietniki ozdabiają nasze osiedla

W 2017 roku zagospodarowaliśmy za zgodą zarządcy terenu studzienkę betonową w pobliżu siłowni plenerowej Małpi Gaj. Zakupiliśmy ziemię i kwiaty i powstał pierwszy kwietnik. W 2020 roku w ramach Akcji ” Zaadoptuj donicę” organizowaną przez KatoObywatel pozyskaliśmy dwie donice na nasze osiedla. Zakład Zieleni Miejskiej dostarczył na osiedle Kokociniec i Sadybę dwie donice, ziemię i kwiaty. Zrobiło się zielono. Kolejny kwietnik powstał również z również inicjatywy mieszkańców, którzy zwrócili się do SDSM z prośbą pozwolenie na zagospodarowanie nie używanego śmietnika i podobnie po zakupie ziemi i kwiatów na Placu Zabaw pojawił się kolejny, już trzeci kwietnik.

Zainspirowani pomysłami mieszkańców katowickich dzielnic zdecydowaliśmy o utworzeniu kolejnych kwietników na naszych osiedlach.

Pomysł o założeniu kolejnych kwietników na naszych osiedlach pojawił się już w ubiegłym roku.

Chcieliśmy przyzwyczaić mieszkańców do tego, że zasadzone kwiaty wymagają pielęgnacji i częstego podlewania, szczególnie w uporczywe upały. Okazało się jednak, że nie tylko są tacy którzy chętnie podlewają kwiaty ale również dosadzają kolejne roślinki. Nie mieliśmy wątpliwości, że możemy założyć kolejne kwietniki. Dlatego zdecydowaliśmy w dwa popołudnia się spotkać i zrobić coś fajnego dla wszystkich. Zakupiliśmy ziemię, kwiaty, farbę i ruszyliśmy do pracy. Z opon, które często są wyrzucane w pasach zieleni czy też w lesie wykonaliśmy pięć kwietników, w których można podziwiać pelargonie, bratki, surfinie , michałki, goździki oraz lawendę.

Mieszkańców naszych osiedli zachęcamy do wspólnej pielęgnacji i dbania o wszystkie ogródki które już wcześniej powstały pod oknami z inicjatyw mieszkańców oraz nowo utworzone kwietniki, przede wszystkim podlewanie ich w upalne dni.

Więcej zdjęć w GALERII

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl