Data:Czwartek, 18 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 16°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 80% 43%

Historia NIEzwykłego Bohatera

W 2016 roku został nominowany do tytułu „Człowieka Roku 2016 w Katowicach” w plebiscycie organizowanym przez Dziennik Zachodni. W 2015 roku został uhonorowany w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach za postawę obywatelską, gdyż odważnie ruszył w pościg za pijanym kierowcą który w samochodzie miał narkotyki przy tym narażając swoje życie i zdrowie. Za podjęte działania otrzymał również podziękowanie i upominki od Prezydenta Miasta Katowic Marcina Krupy.

Źródło: Katowice Moje Miasto

Ratował ludzi z płonącego mieszkania oraz ofiary wypadków. Wielokrotnie pomagał ludziom w potrzebie ratując ich majątki i życie. Mowa tu o Krystianie Jablońskim, który zawsze był pomocny i reagował odważnie w sytuacjach tego wymagających.

Niestety w lutym 2017 roku zabawa w parku trampolin zakończyła się nieszczęśliwym wypadkiem.
Podczas wykonywania salta Krystian uderzył z ogromną siłą w matę co spowodowało, uszkodzenie rdzenia kręgowego. Jego ciało stało się bezwładne, sparaliżowane od szyi w dół. Wszystkie plany i marzenia legły w gruzach.

Tak jak byłbym uwięziony w swym ciele. Wszystko się chce, chce się biegać, a się nie da zwyczajnie..”

Krystian był leczony w jednej ze specjalistycznych klinik w Chorzowie. Po wypadku przeszedł skomplikowaną operację, nie odzyskał jednak czucia w ciele. Na początku oddychał za pomocą respiratora. Przeszedł rozległe zapalenie płuc. Był na granicy życia i śmierci. Wymagał całodobowej, specjalistycznej opieki. Każdy dzień dla Krystiana to walka z bólem. Bardzo intensywnie poddawany jest rehabilitacji, bywają jednak momenty zwątpienia, bo postępy w rehabilitacji są niewielkie.

„…ćwiczę, próbuję a nie ma efektu. Codziennie liczyłem na to, że coś się stanie, że będzie taki moment, poruszę ręką i powiem, warto było. A tu dalej jest źle…”

Rehabilitacja po urazie rdzenia kręgowego jest nieodłącznym elementem postępowania leczniczego i procesem długotrwałym. Obecnie Krystian korzysta rehabilitacji egzoszkieletu, najnowocześniejszego urządzenia do rehabilitacji pacjentów z podobnymi urazami. Urządzenie to umożliwia chodzenie zbliżone do naturalnego. Pozwala na wykonywanie ruchów wstawania i siadania. Najważniejszą korzyścią dla Krystiana to możliwość jego pionizacji, co ma znaczący wpływ na każdy z układów jego ciała, w tym na układ kostny, układ mięśniowy, układ naczyniowy, układ oddechowy, układ trawienny oraz na pracę gruczołów dokrewnych. Ćwiczenia w pionie to silniej dokrwiony mózg i układ nerwowy, który kontroluje i koordynuje pracę wszystkich organów i układów w organizmie. NFZ rocznie refunduje zaledwie 80 godzin rehabilitacji pacjentów po podobnych urazach. Aby ćwiczenia przynosiły efekt Krystian powinien być rehabilitowany trzy godziny dziennie. W związku z niewystarczającą ilością refundowanych godzin musi korzystać z rehabilitacji w prywatnych placówkach służby zdrowia. Jedna godzina rehabilitacji to koszt rzędu od 400 do 600 zł. Niestety rodziny nie stać na to aby opłacać wystarczającą ilość zaleconych ćwiczeń.

Amatorska Grupa Biegowa Huragan Ligota na portalu społecznościowym FB wspomina bieg charytatywny dla Niezwykłego Bohatera który odbył się 17 sierpnia 2019 roku katowickim parku. Wówczas pozyskane środki finansowe w trakcie wydarzenia były w całości przekazane na rehabilitację Krystiana.

W związku z tym, że Grupa Huragan Ligota chętnie uczestniczy w różnych biegach charytatywnych, postanowiła, że w maju wszystkie swoje wybiegane km dedykuje Krystianowi. Ogłosili akcję: „W maju Huragany biegną dla Krystiana Jablońskiego” . Zachęcają również innych do aktywności fizycznej przy okazji wspierając założoną zbiórkę finansową na portalu Pomagam.pl – Rehabilitacja-Krystian.

Krystian marzy aby mógł ponownie przytulać swoją ukochaną żonę Beatę oraz synka Kajtka. Tylko intensywna i regularna rehabilitacja daje nadzieję na powrót czucia w kończynach, poprawę jakości jego życia i spełnienia jakże zwyczajnego marzenia.

Wpłacając dowolną kwotę na konto fundacji pomożesz Krystianowi stanąć na nogi :

62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

tytuł wpłaty: np.: Krystian Jabloński – 7537

lub bezpośrednio poprzez portal Pomagam.pl -> zbiórka

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl