Data:Piątek, 26 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 6°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 138% 84%

Jak przebiegają granice Ligoty i Panewnik ?

Ligota i Panewniki są często traktowane jako jedna dzielnica. Jednak posiadają one odrębne granice. Przyjrzyjmy się im: północna część granicy Ligoty najdalej sięga na jej północno-zachodnim odcinku. Przebiega ona przez obszary pokryte lasami, stąd w opisowy sposób trudno ją wyznaczyć. Historyczna północna granica Ligoty może dziś wprawić ludzi w zdumienie.

Od dłuższego czasu przenika do świadomości mieszkańców Katowic informacja, że Ligota kończy się „na wysokości” wiaduktu kolei piaskowej, przerzuconego nad ulicą Załęską. Tymczasem historyczna granica przebiegała zupełnie inaczej. Tak interpretując północne rubieże Ligoty, należałoby włączyć do dzielnicy nie istniejący już Zakładowy Dom Kultury kopalni „Wujek” i K.S. „Rozwój”. Dalszą część granicy wyznaczały ulice Ligocka i Wodospady. Również tereny położone na zachód od ulicy Wodospady aż do doliny Kłodnicy leżą w granicy Ligoty. Następnie od ulicy Wodospady po pętlę tramwajową w Brynowie. Od pętli w kierunku południowo-zachodnim granica wysuwa się cyplem wzdłuż ulicy Kolejowej ( za supermarketem „Lidl”).

Nieco dalej obejmuje tereny „Centrostalu”, całej stacji kolejowej Ligota aż do nurtu Ślepiotki, kończąc gdzieś przy zetknięciu się ulic Bronisławy i Śląskiej. Co ciekawe, do Ligoty nie nalezą już szpitale przy ulicy Medyków, a także Gimnazjum nr. 23 ( obecnie Szkoła Podstawowa nr 64) . Do Panewnik natomiast przynależy pół cmentarza, ulica Związkowa, południowy brzeg Kłodnicy na Kalwarii. Wzgórze na którym położona jest siedziba Nadleśnictwa Katowice przy ul. Kijowskiej to ponownie Ligota aż mniej więcej do potoku Kokociniec. Tam granicę wyznacza ulica Kijowska. Teren położony od zachodniej strony tej ulicy należy do Panewnik i sięga aż do torów kolejowych na trasie Ligota-Gliwice. Z kolei Panewniki od Rudy Śląskiej dzieli Kłodnica. Od zachodu Panewniki kończą się cyplem, który wnika na teren gminy Ruda Śląska niczym układanka z puzzli. Południowa część tego najbardziej wysuniętego kawałka Panewnik sąsiaduje z Mikołowem, aż do zbiornika Starganiec. Tutaj zaczynają się Piotrowice, a ich granicę wyznacza ulica Kościuszki. Granice Panewnik w większości ulokowane są na terenie lasu ( poza wschodnią granicą z Ligotą ) i z tego też względu trudno odnieść się do charakterystycznych punktów.

Źródło:

Fragment książki „Zarys dziejów Ligoty i Panewnik od zarania do czasów współczesnych”

Praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Płonki

Rozdział: „Warunki geograficzne i przyrodnicze” Dariusz Demarczyk

Zdjęcia:

  1. Panewniki w głębi Ligota autor Bolesław Bobrzyk
  2. Współczesna mapa z obszarem Ligoty i Panewnik
Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl