Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 99% 91%

Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego zaprasza Państwa na galę urodzinową Joanny Wnuk-Nazarowej

28 maja Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego zaprasza Państwa na galę urodzinową Joanny Wnuk-Nazarowej z udziałem solenizantki – wybitnej kompozytorki, pedagog, dyrygent i polityk, dyrektor instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki.

O godzinie 16.30 w Sali Kameralnej odbędzie się pokaz filmu „Pod presją dźwięku i słowa” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery, opisujący sylwetkę Joanny Wnuk-Nazarowej. Film został wyprodukowany przy współpracy Telewizji Polskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego PWM.

O godzinie 17.30 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie z Joanną Wnuk-Nazarową. Tego wieczoru odbędzie się także premiera płyty z utworami solenizantki, nagranej przez muzyków Filharmonii Śląskiej, wyprodukowanej we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym PWM.

O godzinie 19.00 w Sali Koncertowej im. Karola Stryji odbędzie się koncert Filharmonii Śląskiej – Śląskiej Orkiestry Kameralnej, którego program został przygotowany przez Joannę Wnuk-Nazarową.

28 maja - Gala urodzinowa z udziałem solenizantki

W programie koncertu usłyszymy dwa dzieła solenizantki. Lamento na obój i orkiestrę smyczkową to kameralna wersja nigdy nie wykonanego utworu Requiem II na sopran i wielką orkiestrę symfoniczną z 1974 r. Lamento powstało w 1983 r. na zamówienie Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, a jego prawykonanie odbyło się w kwietniu 1985 r. Dzieło to było wielokrotnie wykonywane przez wybitnego oboistę Mariusza Pędziałka, którego usłyszymy także podczas gali urodzinowej w Filharmonii Śląskiej.

Drugim dziełem Joanny Wnuk-Nazarowej, które usłyszymy podczas koncertu będzie Koncert skowronkowy na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną, napisany został na zamówienie Filharmonii Śląskiej i poświęcony pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego, w 90. rocznicę urodzin. To nie tylko wspomnienie patrona katowickiej Filharmonii, ale również swobodne nawiązanie do jego twórczości, a przede wszystkim do jednego z najsłynniejszych koncertów klawesynowych w polskiej literaturze muzycznej – koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40, który również usłyszymy tego wieczoru. Koncert skowronkowy ma trzy części, pisany był z myślą o użyciu klawesynu nowoczesnego, wylansowanego w XX wieku przez światowej sławy polską wirtuozkę tego instrumentu – Wandę Landowską. Koncert prawykonała Aleksandra Gajecka-Antosiewicz na unikatowym klawesynie zbudowanym dla Elżbiety Chojnackiej w 1982 roku przez Anthony’ego Sideya i Frédérica Bala, a który solistka odziedziczyła w testamencie Elżbiety Chojnackiej z dnia 13 maja 2015 roku. Również podczas gali urodzinowej w roli solistki usłyszymy Aleksandrę Gajecką-Antosiewicz.

Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego powstał na zamówienie Polskiego Radia z przeznaczeniem do radiowego cyklu prezentacji współczesnych twórców polskich „Forum kompozytorów”. Prawykonanie wersji klawesynowej odbyło się 2 marca 1980 roku w Katowicach. Solistką była Elżbieta Chojnacka, której został dedykowany. Joanna Wnuk-Nazarowa tak mówi o utworze i jego związkach z Koncertem skowronkowym:

„Koncert klawesynowy Henryka Mikołaja Góreckiego jest dla mnie niedościgłym wzorem muzyki na ten instrument – ukazującej jego możliwości w sposób niezwykle atrakcyjny, doskonały w formie i treści. Moja skromna kompozycja nie aspiruje, uchowaj Boże, do dorównania mistrzostwu Jubilata – chciałam nią uczcić rok Jego dziewięćdziesiątych urodzin. Mając deklarację prawykonania mojego utworu przez uczennicę Elżbiety Chojnackiej, niezrównanej interpretatorki dzieła Góreckiego – na klawesynie, który Aleksandra Gajecka-Antosiewicz dostała od niej w spadku – nie wahając się, przystąpiłam do komponowania. Mój Koncert na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną opatrzyłam przymiotnikiem >>skowronkowy<<, w hołdzie Mistrzowi, nawiązując do Jego Lerchenmusik. Nie zastosowałam żadnych zapożyczeń czy cytatów – jedynie ostatnie trzy nuty, to istotny w Muzyce skowronkowej Góreckiego motyw: c-e-fis”.

Program uzupełni Sinfonietta nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego, pedagoga Joanny Wnuk-Nazarowej podczas jej studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie. Utwór ten jest zapisem emocjonalnej podróży kompozytora po zakamarkach jego dziecięcych ― i późniejszych ― wspomnień, problematyzującym nieograniczoność repozytorium ludzkich doświadczeń oraz stojących przed każdym z nas możliwości.

Wykonawcy:

 • Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn
 • Mariusz Pędziałek – obój
 • Yaroslav Shemet – dyrygent
 • Śląska Orkiestra Kameralna


Program:

 • Joanna Wnuk-Nazarowa – Lamento per oboe ed archi
 • Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40
 • Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika”
 • Joanna Wnuk-Nazarowa – Koncert skowronkowy na klawesyn amplifikowany i orkiestrę kameralną

28.05.2024 | wtorek | g. 19
JOANNA WNUK-NAZAROWA | GALA URODZINOWA | Gajecka-Antosiewicz | Pędziałek | Shemet

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia dla uroczystą, urodzinową galę Joanny Wnuk-Nazarowej.

Aby je uzyskać należy wypełnić poniższy formularz, w jego treści wpisać imię i nazwisko. Informacja ta jest nam niezbędna do dokonania rezerwacji.

  O przydzieleniu zaproszeń zdecyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń, o czym poinformujemy Państwa pocztą e:mail.

  Sponsorem zaproszeń jest Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego w Katowicach.

  Bardzo dziękujemy !

  Źródło: Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego

  Dorota Żywica
  Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl