Data:Poniedziałek, 17 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 20°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 109% 57%

Dzielnicowe zawieszanie budek lęgowych

Nastąpiła jesień i każdy miłośnik przyrody powinien pomyśleć o otoczeniu opieką ptaków, które pojawiają się coraz bliżej ludzkich siedzib. Warto już przygotować i wyczyścić karmnik oraz zaopatrzyć się w zapas karmy odpowiedniej dla danego gatunku ptaka. Jest to także czas, kiedy można pomóc ptakom przygotowując nowe lub czyszcząc stare, wcześniej zawieszone budki lęgowe.

W trosce o środowisko naturalne Inicjatywa Mieszkańców zwróciła się do Urzędu Miasta Katowice z prośbą o bezpłatne przekazanie kilku budek lęgowych, które chce wraz z mieszkańcami zamontować w naszej dzielnicy.

Wkrótce pierwsze budki lęgowe zostaną również zamontowane w okolicy Doliny Potoku Kokociniec.

Budki te będą miały za zadanie zastąpić naturalne miejsca gniazdowania takie jak dziuple czy szczeliny w budynkach oraz gniazda. Przekazanie budek lęgowych odbyło się w ramach akcji „WieszaMy budki dla dziuplaków”, która jest częścią projektu KATOobywatel i służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Jak prawidłowo zawieszać budki lęgowe ?

  • w miejscu ocienionym od godzin przedpołudniowych
  • w miejscu spokojnym i mało uczęszczanym przez ludzi
  • w odległości > 30 m od siebie ( w przypadku szpaków i wróbli >2 m )
  • najczęściej na wysokości ok 4 m najlepiej otworem w kierunku wschodnim

Budki lęgowe najlepiej montować za pomocą gwoździ: najlepsze aluminiowe ( nie korodują, nie niszczą drzewa ), gorsze stalowe, najgorsze są miedziane.

Wieszanie może odbywać się cały rok. Najlepiej jednak od jesieni do końca zimy, ponieważ im dłużej wiszą, tym większa szansa na ich zajęcie.

Aby otrzymać budkę lęgową, która może być domem dla sikory, wróbla mazurka, kowalika, krętogłowa muchówkę żałobną i inne małe dziuplaki należy wypełnić poniższy formularz.

W treści wiadomości proszę wskazać miejsce montażu budki lęgowej na terenie dzielnicy Ligota-Panewniki. Decyduje kolejność zgłoszeń. Po weryfikacji zgłoszeń skontaktujemy się telefonicznie z osobami, które zakwalifikują się do akcji. Chętnie pomożemy w montażu budki lęgowej w terminie wspólnie ustalonym. Osoby biorące udział w akcji zobowiązane są do czyszczenia budek lęgowych co najmniej raz w roku.

    Dorota Żywica
    Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl