Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 99% 91%

Dekorowanie świątecznej choinki na Kokocińcu to już tradycja. W tym roku pierwszy raz odbył się rówież świąteczny koncert.

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych wyczekiwanych okresów w ciągu całego roku. Jest to okazja, aby pobyć blisko osób, które kochamy i które są dla nas ważne. Jesteśmy również dla siebie bardziej życzliwi i empatyczni, a świat zwalnia na chwilę. Zatrzymujemy się w codziennym pędzie, aby nabrać dystansu i spojrzeć na swoje życie z szerszej perspektywy. Jednak nie tylko dlatego można odczuć magię Świąt. Boże Narodzenie to również okres kultywowania przepięknych zwyczajów, które mimo, że różnią się od siebie, mają jednak jedną cechę wspólną – nieść radość i miłość.
Jedną z nich jest przystrajanie drzewka świątecznego, które jest symbolem świąt Bożego Narodzenia oraz wspólne śpiewanie kolęd.

Podziel się bombką, dziel się radością

Mieszkańcy Kokocińca od siedmiu lat dekorują osiedlową choinkę. Tak też stało się i w tym roku. 9 grudnia ok godz.13-tej zgromadzili się wokół osiedlowego drzewka, które znajduje się w sąsiedztwie Strefy Seniora. Wydarzeniu towarzyszyła świąteczna atmosfera.
Delikatnie padający śnieg, świąteczne przeboje, ciasta, pierniki, ciepłe kawy, herbaty, gorąca czekolada przede wszystkim życzliwi sąsiedzi i goście którzy ten świąteczny klimat co roku tworzą. Zaraz po zmroku choinka „rozbłysła tysiącami lampek”. Pierwszy raz, również mieszkańcy oświetlili osiedlową altankę zwaną Strefą Seniora.

Osiedlowa choinka w strefie seniora na Kokocińcu została udekorowana i oświetlona. Lampki zabłysły również na altance.
Akcja została zainicjowana po raz pierwszy siedem lat temu a teraz co roku do wydarzenia dołączają kolejni sąsiedzi. Nie zabrakło też radnych: Adam Szymczyk, Adam Lejman-Gąska i Tomasz Maśnica.
To wielce budujące, kiedy widzę, jak sąsiedzi integrują się wokół wspólnego zadania, przyprowadzają ze sobą dzieci; wspólnie pracują i wspólnie się bawią. Tak buduje się wspólnota i społeczeństwo obywatelskie. Na osiedlu Kokociniec odbył się także wieczorny plenerowy koncert zespołu GaDMu Trio. Był świąteczny kiermasz, wspólne śpiewanie kolęd, przepyszne pierniki, gorąca czekolada, rozmowy, uśmiechy, ogólna życzliwość i już zupełnie świąteczny nastrój. Choinka Bożonarodzeniowa to od zawsze symbol nadziei i odrodzenia. Niech nam się wszystkim spełnią wszystkie świąteczne marzenia.-Wiceprzewodnicząca Rady Seniorów Miasta Katowice Elżbieta Seweryn – Dąbrowska

Dzisiaj padało, było zimno, a mimo to na Kokocińcu kilkadziesiąt osób brało udział w ubieraniu choinki.
A wszystko zaczęło się od pomysłu Doroty Żywicy, dzięki której co roku drzewko zostaje udekorowane. Dziękuję wszystkim dzisiaj przybyłym mieszkankom i mieszkańcom Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba oraz radnym Tomasz Maśnica i Adam Szymczyk. A gdyby ktoś chciał jeszcze dołożyć jakąś ozdobę do drzewka to miejsce się jeszcze znajdzie.
A to nie koniec akcentów świątecznych na Kokocińcu.-Radny Miasta Katowice Adam Lejman-Gąska

Muzycznie dla Mieszkańców

Śpiewanie kolęd i pastorałek to jedna z najpiękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Wspólne śpiewanie zbliża ludzi i stwarza wyjątkową, magiczną atmosferę. Dzięki inicjatywie Pana Radnego Tomasza Maśnicy oraz Adama Szymczyka, Andrzeja Warmuza oraz Pani Magdaleny Wieczorek odbył się na osiedlu Kokociniec pierwszy świąteczny koncert pn.: „Muzycznie dla Mieszkańców”. Na Kokocińcu gościliśmy grupę muzyczną GaSMu Trio, która przygotowała dla mieszkańców repertuar najpiękniejszych polskich kolęd.
Wydarzenie miało także charakter edukacyjny. Podczas spotkania uczestnicy wydarzenia poznali zasady postępowania w hipotermii, która jest stanem zagrażającym życiu co oznacza, że należy podjąć szybkie oraz zdecydowane działania wobec osoby narażonej na utratę zdrowia i życia. Spotkanie prowadziła Pani Magdalena Skwarek, która radziła uczestnikom wydarzenia jak przeżyć święta aby nie zwariować.

To był cudowny czas spędzony z mieszkańcami osiedla „Kokociniec” Ligoty i Panewnik. Dzięki podjętym działaniom udało się zorganizować Koncert Świąteczny. Było wspólne strojenie choinki , była pyszna kawa i czekolada. Nie zabrakło pysznych ciast, pierników i wyrobów z rękodzieła artystycznego Dziękuję Inicjatywie Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba za zaproszenie do wspólnego kolędowania Miastu Katowice oraz Katowice Miasto Ogrodów za pomoc i wsparcie naszego pomysłu „Muzycznie dla Mieszkańców” , wykonawcom GaDMuTrio za muzyczną ucztę ! Było też edukacyjnie !!! Mówiliśmy o hipotermii i pierwszej pomocy, a także o tym jak przeżyć święta, żeby nie zwariować. Magdalena Skwarek Była też z nami PaskudoFonia Matki Córki Sznurki oraz Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza” i Niezasłodko. Jeszcze raz WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ !!! –Radny Miasta Katowice Tomasz Maśnica

Na osiedlu gościliśmy również wolontariuszy Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza” dzięki którym mieszkańcy mogli zaopatrzyć się w unikatowe rękodzieła oraz świąteczne przysmaki, które specjalnie na tę okoliczność przygotowali jej podopieczni. Dzięki hojności mieszkańców fundacja zebrała 613 zł.

Dziękujemy Mieszkańcom Osiedla Kokociniec za ciepłe przyjęcie i wsparcie naszych podopiecznych w ramach sobotniego kiermaszu świątecznego, a Inicjatywie Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba oraz Panu Radnemu Tomaszowi Maśnicy dziękujemy za zaproszenie i całą organizację – za to, że mogliśmy w tym uczestniczyć razem z Wami. To był magiczny wieczór i mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w tym samym miejscu, w równie świątecznej atmosferze!-Wiceprezeska Zarządu Fundacji Natalia Grabka-Lubojańska

Dziękujemy ! Do zobaczenia w 2024 roku!

Czytaj również:

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl