Data:Niedziela, 14 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 18°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 18% 39%

Czy życie seniora jest łatwe ?

Seniorze i rodzino seniora, pozwól, że będę pisać do Ciebie, czytelniku po imieniu. Tak cały czas piszę w grupie, czy na moich stronach na Facebooku. Tak po prostu jest mi łatwiej.

Pomimo tego, że czasem jest źle, gdy coś boli, że otrzymujesz może, seniorze, niską emeryturę, gdy masz jakieś rodzinne czy inne kłopoty. Ale tak to już jest. Życie takie jest.

Nie jest też tak, że zawsze jest spokojnie, że zawsze jest łatwo.

Bo przecież nie żyjemy pod parasolem spokoju. I nie jest tak, że nigdy nie dochodzą do nas, smutne czy tragiczne wiadomości, że nikt nie mówi nam przykrych słów, że wiemy zawsze, jak rozmawiać w rodzinie. Pomimo doświadczenia zawodowego, zabierając się za działalność społeczną, będąc w relacjach z ludźmi, także nie wiedziałam, że może spotkać mnie coś przykrego. A spotkało. I co? Było mi smutno i byłam rozczarowana. Ale dałam radę.

Jednak zawsze będę uważać, że dobrze być otwartym, miłym, radosnym! Być po prostu sobą. Tak mi gra w duszy.

Czy Ty też tak czasem masz? Kiedy ktoś Ci powie coś przykrego, to się odsuwasz, albo wręcz inaczej, atakujesz?

Od 6 lat działam społecznie i prowadzę grupę na Facebooku, dwie strony dla seniorów i osób chorych przewlekle. Poznaję wiele nowych rzeczy, uczę się dużo, poznaję nowych ludzi, na organizowanych przeze mnie spotkaniach dla seniorów przemawiałam po raz pierwszy publicznie, prowadziłam dwu i trzygodzinne spotkania. Coś dla mnie zupełnie nowego!

Program “Dojrzalsi” w TVP 3 nagrał ze mną jeden z odcinków.

A jestem nieśmiała! Tak! Kilka lat temu na Kongresie Seniorów w Parku Śląskim, nie potrafiłam podejść do kogoś i porozmawiać! Ze stresu, że mam rozmawiać z kimś obcym.

A napisałam książkę, też coś nowego dla mnie! I cieszę się z tego niesamowicie!

A Ty drogi seniorze, jak byś chciał, by wyglądało Twoje życie? Czy chcesz by Twoje życie było ekscytujące, ciekawe i przyjemne? Mając przed sobą wiele lat?

Bo statystyki prognostyczne mówią, iż seniorzy w najbliższych latach będą żyli do osiemdziesiątki, a może i więcej.

Czyli jeśli, statystycznie, masz przed sobą wiele lat, jak chcesz się czuć i jakie ma być Twoje życie?

Prognozy Eurostatu, na podstawie piramid wiekowych na lata 2015 i 2080 pokazują, że następować będzie dalsze starzenie się ludności. Innym aspektem starzenia się społeczeństwa jest postępujące starzenie się starszej grupy ludności, ponieważ relatywna liczebność osób bardzo starych rośnie w szybszym tempie niż jakakolwiek grupa wiekowa ludności.

Przewiduje się, że w latach 2016-2080 odsetek osób w wieku 80 lat lub starszych w liczbie ludności UE wzrośnie ponad dwukrotnie z 5,4% do 12,7%.

Kancelaria Senatu, Biuro Analiz, Dokumentacji i Korespondencji “Starzenie się ludności w Unii Europejskiej – stan obecny i prognoza. Warszawa 2018 r.

Począwszy od 2026 r. rozpocznie się z kolei dynamiczny wzrost liczby osób w wieku 80 lat i więcej. Będzie to związane z wchodzeniem w wiek późnej starości bardzo licznej grupy osób urodzonych pomiędzy końcem drugiej wojny światowej, a początkiem lat sześćdziesiątych.

Między 2025 a 2040 r. liczebność osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się z 1,7 miliona do 3,4 miliona, czyli dwukrotnie. “

“Informacja o sytuacji osób starszych na podstawie badań Głównego Urzędu Statystycznego” Warszawa 2018 r.

Według mnie, aby żyć przyjemnie potrzebne jest:

  • Optymizm (czyli akceptacja problemów, otwieranie się na drugiego człowieka, zaakceptowanie ograniczeń, robienia czegoś dla siebie i posiadania czegoś, dobre relacje ze znajomymi)
  • Dbanie o swoje zdrowie
  • Aktywność fizyczna, aktywność w środowisku lokalnym, posiadanie pasji, dobre relacje z bliskimi

albo w skrócie,

jeśli możesz działać, to działaj, jeśli nie możesz, to akceptuj trudność, bądź dla siebie i innych, dbaj o siebie i bliskich, miej coś dla siebie, ćwicz lub uprawiaj jakiś sport i chciej, a nie siedź w domu. I bądź “do ludzi”. „

Pozdrawiam serdecznie Katarzyna Raczykowska

Jeśli mają Państwo pytania lub chcecie się podzielić opinią dotyczącą seniorów, proszę o kontakt mailowy. Mój adres: raczykata@gmail.com


Zdjęcie: Pixaby (darmowy bank zdjęć)

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl