Data:Niedziela, 14 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 18°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 18% 46%

Choinki (wyłącznie) dobrych życzeń

Na osiedlu Kokociniec po raz kolejny mieszkańcy pokazali, że potrafią się zjednoczyć i wspólnie zrobić coś dla siebie i sąsiadów. Od 4 i 11 grudnia przy ulicy Kijowskiej (w rejonie ulicy Wybickiego) i Kijowskiej 49 stoją choinki, w tym jedna 10 metrowa, przystrojone przez mieszkańców kolorowymi bombkami, łańcuchami, gwiazdkami i własnoręcznie wykonanymi ozdobami.

Organizatorzy ze Stowarzyszenia Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej, Inicjatywy Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba oraz Rady Osiedla „Kokociniec” Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” zadbali o to, aby wspólne ubieranie choinki stało się przedświątecznym wydarzeniem integrującym mieszkańców i szeroko komentowanym w social mediach.

Pomysł z dekorowaniem drugiej choinki na Kokocińcu pojawił się wtedy, gdy Dorota Malejka-Żywica zaprosiła mnie na dekorowanie choinki w rejonie ulicy Wybickiego.

Obie uwielbiamy spotykać się z ludźmi. Czy to z najbliższymi przyjaciółmi czy z tymi, których widzimy pierwszy raz. Takie spotkania przynoszą często niezwykle wartościową wymianę zdań czy spostrzeżeń lub po prostu wymianę uśmiechów i dobrej energii. Nie zawsze mamy wpływ na ludzi, którzy znajdą się tam gdzie i my jesteśmy, ale podświadomie czujemy z kim chcemy spędzić dany czas i tak się potem dzieje. Życzliwość. To coś, co obie dajemy ludziom w każdej sytuacji i co wraca do nas jak bumerang. Tak wiele i tak niewiele.

Te wyjątkowe, bo jednoczące mieszkańców choinki nazwałyśmy, nie bez powodu, choinkami dobrych życzeń, a przesłanie płynące z tej akcji niech służy pielęgnowaniu tradycji i więzi w społecznościach lokalnych.

Zapalenie lampek na 10 metrowej choince odbyło się 11 grudnia wieczorem i było to niezwykłe przeżycie dla wszystkich, którzy zechcieli przeżyć tę chwilę z nami.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy podarowali nam ozdoby i pomagali przy dekorowaniu choinek.

Dziękujemy również p. Adamowi Matusiakowi z przedsiębiorstwa CIVITATIS za udostępnienie sprzętu a także p. Jackowi, p. Piotrowi i p. Rolandowi bez których dekorowanie 10 metrowej choinki byłoby po prostu niemożliwe.

Natomiast w czwartek, 16 grudnia br., na moje zaproszenie jak Stowarzyszenia Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej oraz na zaproszenie Doroty Malejki-Żywica z Inicjatywy Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba p. Natalia Grabka – Wiceprezes Zarządu Fundacji Index do Przyszłości zawiesiła na naszych choinkach przepiękne bombki wykonane przez seniorów z Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza”.

P. Natalia Grabka przekazała mieszkańcom osiedla najlepsze życzenia świąteczno-noworoczne a my podarowałyśmy p. Natalii bombki na choinkę w świetlicy prowadzonej przez Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza”.

W piątek, 17 grudnia br., czerwono – zielone bombki zawiesiła na choince przy ulicy Kijowskiej 49 p. Anna Sowińska- Kierownik Administracji Kokociniec Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik”.

Wraz z Dorotą Malejką-Żywica bardzo dziękuję p. Natalii Grabce oraz p. Annie Sowińskiej za piękne ozdoby i mile spędzony czas.

Dziękujemy każdemu mieszkańcowi osiedla, który zechciał zawiesić na naszych choinkach jakąkolwiek świąteczną ozdobę.

Dziękujemy również Miejskiemu Zarządowi Ulic i Mostów w Katowicach za iluminacje świąteczne na latarniach przy ulicy Kijowskiej w rejonie ulicy Wybickiego.

Razem zawsze możemy zrobić to, co nie udałoby nam się w pojedynkę.

Fotorelacja z dekorowania choinek na osiedlu Kokociniec

Beata Kapica-Zając
Publikowane przez Beata Kapica -Zając Działaczka społeczna i organizatorka akcji oraz imprez na rzecz społeczności lokalnych, Prezes zarządu stowarzyszenia Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej, Przewodnicząca Rady Osiedla Kokociniec, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Biega dla przyjemności, czyta dla odmiany, gotuje z pasją.