Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 21°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 89% 81%

Biblioteczki plenerowe zagościły w przestrzeni miejskiej w Katowicach

Zainstalowane w czterech punktach dzielnicy, zazwyczaj pełne książek, ale nie tylko książek. Mowa tu o zawodziańskich plenerowych biblioteczkach – projekcie realizowanym w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

Mijają cztery miesiące od momentu oddania ich do użytkowania mieszkańcom Zawodzia.
Czy się sprawdzają?
Oczywiście, że tak. Wiele zbiorów domowych zamiast do kontenera na makulaturę trafia właśnie do biblioteczek. Wśród plenerowych zbiorów można także spotkać gry planszowe, puzzle, artykuły szkolne, zdarzyły się nawet sitko, konewka i flet. Mieszkańcy czytają, wymieniają się, zostawiają i pożyczają. Pomysł najlepiej się sprawdza w lokalizacji przy domu kultury oraz bulwarach Rawy od strony ulic Bohaterów Monte Cassino i Saint Etienne. Braki w lekturach czasem widać w biblioteczce plenerowej osiedlu Gwiazdy.

Pomysł bookcrossingu nie jest nowy. Miejsca plenerowej wymiany książkowej można spotkać w Rybniku, Gliwicach, miejscowościach nadmorskich, czy poza granicami kraju. Idea jest jedna, nie wyrzucamy, czytamy i wymieniamy się książkami.

Niebawem w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach powstaną kolejne plenerowe biblioteczki, tym razem w katowickich parkach, między innymi w Parku Zadolu.

Co można by zmienić, aby projekt służył mieszkańcom jak najdłużej?

Z pewnością zadbać o bardziej dokładny sposób wykonania i lepsze przystosowanie ich do plenerowości oraz co najważniejsze, jak najszerzej promować ideę współdzielenia się rzeczami.

Lokalizacje biblioteczek plenerowych na Zawodziu:

  • ul. Marcinkowskiego 17,
  • zbieg ulic Saint Etienne i Bohaterów Monte Cassino przy tzw. „Bulwarach Rawy”,
  • al. Roździeńskiego 82,
  • okolice ulicy 1-go Maja przy Kościele pw. Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu .

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl