Data:Niedziela, 14 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 18°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 18% 46%

80. TOUR DE POLOGNE – UWAGA NA ZMIANĘ ORGANIZACJI RUCHU

3 sierpnia 2023 roku ulicami Katowic przejadą uczestnicy VI etapu 80. Tour de Pologne. Wydarzenie będą zabezpieczali katowiccy policjanci, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem zawodników i mieszkańców. Informujemy o trasie planowego przejazdu zawodników i utrudnieniach w ruchu związanych ze zmianą organizacji ruchu na czas trwania wyścigu.

3 sierpnia odbędzie się w Katowicach VI etap 80. Tour de Pologne. Przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury. Od godz. 9.00 planowane jest zamknięcie takich ulic jak: Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawska, Szkolna, Moniuszki, Korfantego, aleja Roździeńskiego oraz od godz. 10.30 dodatkowo ulice 1 Maja, Bagienna, Magazynowa, Szopienicka, Gospodarcza, Zofii Nałkowskiej, Wyzwolenia, Krawczyka, Porcelanowa, Trzech Stawów, Francuska, Damrota. Warto śledzić tymczasowe znaki zakazu zatrzymywania.

80. TOUR DE POLOGNE - UWAGA NA ZMIANĘ ORGANIZACJI RUCHU

Kierowcy, którzy pozostawią swoje pojazdy na trasie, muszą się liczyć z tym, że mogą one zostać odholowane na koszt właściciela.

Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie też dojazd do Doliny Trzech Stawów pomiędzy ul. Murckowską i od skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Lotnisko. Wyjazd i wjazd na osiedle Francuska Park będzie odbywał się przez ul. Szybowcową. W godzinach 12.00-17.00 dojazd do Cmentarza Komunalnego będzie niemożliwy, natomiast dojazd lub dojście do ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec będzie możliwe tylko wejściami od ul. Meteorologów. Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godziny 17.00.

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

 • dojazd do tzw. Pierwszej Dzielnicy będzie możliwy jedną nitką ul. Góreckiego ruchem wahadłowym;
 • na ulicy 1 Maja ruch będzie się odbywać wyłącznie północną jezdnią tj. od Zawodzia do ulicy Dudy Gracza;
 • na ulicy Dudy Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią tj. od ulicy 1 Maja do Al. Roździeńskiego;
 • umożliwiony zostanie wyjazd z parkingu Centrum Przesiadkowego Zawodzie na ulicę 1 Maja w kierunku Centrum;
 • zawężona do 1 pasa ruchu zostanie jezdnia ulicy Bagiennej (DK 79) w rejonie wyjazdu z Zawodzie w kierunku Mysłowic;
 • dojazd ulicą Szopienicką od Giszowca możliwy będzie wyłącznie do Osiedla Nikiszowiec, natomiast dojazd w kierunku Centrum z Giszowca możliwy będzie z wykorzystaniem ulic Pszczyńskiej i Murckowskiej;
 • zamknięty zostanie zjazd z Autostrady A4 na ulicę Damrota (kierunek Wrocław),
 • dojazd w kierunku Centrum możliwy będzie z wykorzystaniem ulicy Francuskiej;
 • dojazd w kierunku Centrum z Autostrady A4 (kierunek Kraków) możliwy będzie z wykorzystaniem ciągu ulic Francuska, Ceglana, Kościuszki;
 • zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania w ciągu ulicy Damrota;
 • zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi.

Ponadto w dniu wyścigu ulegają zmianom także rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Już od godz. 4.30 rano wyłączona będzie trakcja tramwajowa od Ronda do Rynku. Ruch wznowiony będzie po godz. 22.30 Dodatkowo w godz. 10.00-20.30 nie będą kursować tramwaje na linii Zawodzie – Centrum Miasta – Załęże oraz z centrum Katowic w kierunku Brynowa.

Szczegóły tras oraz aktualne informacje o zmianach w organizacji ruchu i komunikacji publicznej można znaleźć na www.katowice.eu/tourdepologne. Ponieważ w czasie wyścigu ulegają zmianom rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne będą także na stronie ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/. W związku ze wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić jeszcze kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których informacje będą publikowane na stronie internetowej miasta Katowice.

Podobnie jak w latach poprzednich uruchomiona zostanie infolinia dla mieszkańców, która będzie działać w środę 2 sierpnia oraz w czwartek 3 sierpnia. W godz. 8.00-19.00 pod numerem 32 77 88 960 można będzie uzyskać odpowiedź na pytania związane z wyścigiem. Na całej trasie wyścigu będą obecni także przedstawiciele służb porządkowych, którzy będą odpowiadali na pytania związane z przebiegiem wydarzenia.

Źródło: Notatka Prasowa Śląska Policja

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl