Data:Czwartek, 18 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 4°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 104% 119%

27 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru

W obchodach bierze udział ponad 100 ośrodków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego – organizacji pozarządowej założonej przez UNESCO i wybitne osobistości ze świata sztuki.

Niektóre instytucje kultury odczytują orędzie m.in. przed spektaklami. Jeśli chcielibyście celebrować to święto w teatrze, poniżej znajdziecie spektakle grane 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru 2024.

Czym jest Międzynarodowy Dzień Teatru?

Międzynarodowy Dzień Teatru uchwalono w 1961 roku podczas IX Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach z inicjatywy pisarza, poety, reżysera i prezydenta Fińskiego Instytutu Arvi Kivimaa.

Jako dzień obchodów wybrano datę inauguracji Teatru Narodów, czyli założonego w Paryżu międzynarodowego festiwalu teatralnego, na którym można podziwiać wybitne spektakle, opery, balet i inne widowiska z całego świata.

Od tej pory co roku celebruje się osiągnięcia teatralne, ale też wymianę kulturową i pokój między narodami. Wydarzenia związane z obchodami Dnia Teatru mają na celu zwiększenie współpracy ludzi teatru, wymianę wiedzy, promocję kultury, a także wspieranie innowacji w sztukach scenicznych.

Jak i kiedy obchodzimy Światowy Dzień Teatru?

Każdego roku zapraszana jest wybitna osobistość ze świata teatru, muzyki lub innych gałęzi kultury do napisania tzw. orędzia międzynarodowego, które po przetłumaczeniu na różne języki staje się punktem odniesienia dla tysięcy wydarzeń organizowanych wokół Światowego Dnia Teatru 27 marca na całym świecie. Autorem pierwszej wiadomości z 1962 roku był Jean Cocteau.

Twórcy wiadomości do świata artystycznego dzielą się swoimi refleksjami na temat teatru, sztuki, ale też sytuacji na świecie. Jest to dla nich ogromne wyróżnienie, gdyż w gronie wybranych widnieją nazwiska najbardziej cenionych artystów, m.in. Václav Havel, Dario Fo, John Malkovich, Pablo Neruda, Dmitrij Szostakowicz, czy Arthur Miller.

Międzynarodowy Dzień Teatru w Polsce

Pierwszym Polakiem, który opublikował orędzie był Janusz Warmiński – aktor, reżyser i dyrektor Teatru Ateneum. Jego apel „Teatr – obrońcą pokoju i godności człowieka” obiegł cały świat, jednak w Polsce wiadomość została zablokowana przez cenzurę. W 2015 roku przygotowanie orędzia powierzono Krzysztofowi Warlikowskiemu, jednemu z najważniejszych reżyserów swojego pokolenia.

Zgodnie z tradycją w Polsce corocznie wygłaszane jest też orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Autorką zeszłorocznego orędzia jest ukraińska reżyserka i twórczyni teatru Arabeski w Charkowie Switłana Oleszko, pracująca w warszawskim Teatrze Polskim im. Szyfmana.

Z tej okazji mamy dla Państwa podwójne zaproszenie na spektakl pt. „Boska ! ”

Rezerwacja zaproszeń została dokonana na dzień 03.04.2024r na godzinę 19.00.

Jak wygrać podwójne zaproszenie na spektakl do Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach ?

To bardzo proste !

Aby wygrać podwójne zaproszenie na spektakl, należy od dzisiaj do środy 27 marca do godz. 20.00 wysłać do nas wypełniony poniższy formularz konkursowy i odpowiedzieć na trzy, poniższe pytania:

 • Kiedy ( data ) i gdzie wystawiono po raz pierwszy w Polsce spektakl „Boska ! ” ?
 • Kto wyreżyserował sztukę ?
 • Która znana, polska aktorka wcieliła się w rolę głównej bohaterki Florence ?

  O przydzieleniu podwójnego zaproszenia zdecyduje kolejność poprawnie nadesłanych odpowiedzi, o czym poinformujemy Państwa pocztą e:mail.

  Warunkiem otrzymania podwójnego zaproszenia jest również udostępnienie publikacji w mediach społecznościowych FB.

  Sponsorem zaproszeń jest Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

  Dziękujemy !

  Źródło: https://kicket.com/

  Dorota Żywica
  Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl