Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 25°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 102% 70%

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto czytelnicze, którego utworzenie przypisuje się Vicentemu Clavel Andrés (1888-1967), wydawcy z Walencji.

Obchodzone rokrocznie 23 kwietnia, dla uczczenia pamięci zmarłych tego właśnie dnia Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i historyka peruwiańskiego Inci Garcilaso de la Vegi.

Data ta kojarzona jest również z hucznie obchodzonym w Katalonii świętem patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją święta, 23 kwietnia mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew zabitego przez św. Jerzego smoka. By się uprzejmie odwzajemnić, kobiety ofiarowują mężczyznom podarunki z książek.

I ten właśnie gest – ofiarowywania książkowych prezentów – każdego roku kultywuje Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Nie inaczej będzie i tym razem! W piątek, 22 kwietnia, w godzinach od 11.00 do 13.00 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w okolice katowickiego Rynku, gdzie zostanie zorganizowany happening czytelniczy. Do uczestnictwa zachęcamy wszystkich katowiczan, spacerowiczów i przechodniów. Każdy, kto odważy się przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki, otrzyma od nas tę książkę w prezencie! (a przygotujemy ich mnóstwo, i to dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy preferencji czytelniczych). Dla mniej odważnych – będą książki-niespodzianki, szczelnie zapakowane i opisane hasztagami-hasłami. A może będą i wspomniane róże…? 😉

Wspomniany happening to nie jedyna atrakcja na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.


W poniedziałek, 25 kwietnia, w Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia (ul. Piastów 20), odbędzie się spotkanie autorskie z Mieczysławem Gorzką – autorem kryminałów i powieści sensacyjnych, m.in. serii „Wściekłe psy” oraz „Cienie przeszłości”. Warto wspomnieć, iż spotkanie odbędzie się w przededniu premiery najnowszej jego książki, o którą autora na pewno podpytamy.

Dwa dni później, w środę 27 kwietnia, również na Osiedlu Tysiąclecia, lecz w Filii nr 25 (ul. B. Chrobrego 2), gościem będzie Beata Sabała-Zielińska, autorka książek o tematyce górskiej, m.in. „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”, „TOPR 2. Nie każdy wróci”. Będzie to okazja, by porozmawiać o książkach i górach.

Oba spotkania autorskie rozpoczną się o godz. 17.00.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich czytelników – nie obowiązują wejściówki.

Ze względu na miejsce spotkań (pomieszczenia zamknięte) należy usta i nos zasłaniać maseczką, a po wejściu do lokalu zdezynfekować dłonie.

Udział w spotkaniach oraz happeningu jest bezpłatne.

Kalendarium wydarzeń na kwiecień 2022

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl