Data:Wtorek, 28 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 14°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 137% 120%

Jak lokalni przedsiębiorcy radzą sobie w czasie pandemii ? #WspieramyLokalnyBiznes.

W marcu minie rok odkąd Polska mierzy się pandemią koronawirusa, która wywróciła do góry nogami nasze życie. Wszyscy próbujemy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Niestety wciąż przedłużające się obostrzenia powodują spowolnienie lub wręcz zatrzymanie działalności wielu firm. Negatywne skutki pandemii odczuwane są w sposób szczególny przez małe i średnie firmy. Budowane od wielu lat biznesy są zagrożone, co za tym idzie również zagrożone są miliony miejsc pracy. Firmy jednak nie dają za wygraną i starają się mimo wszystko dostosować swoją działalność do obecnej, trudnej sytuacji.

W ramach Akcji Wspieramy Lokalny Biznes rozmawiamy z Panią Izabelą Graf, która prowadzi praktykę w Kwiaciarni „Czar Kwiatów”. Pani Izabela opowiada nam o swojej pracy, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć w czasie pandemii ale również w jaki sposób dostosowano działalność kwiaciarni do obecnej sytuacji.

Kwiaciarnia „Czar Kwiatów”, ul. Panewnicka 79 w Katowicach

Kwiaciarnia „ Czar Kwiatów” znajduje się na ul. Panewnickiej 79 w Katowicach, w dzielnicy Ligota -Panewniki. Właścicielem Kwiaciarni jest Pani Martyna Naskręt. Swoją działalność prowadzi z pasją od 2005 roku współpracując z Izabelą Graf – florystką, hortiterapeutką oraz wolontariuszką Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, która z wielkim zaangażowaniem prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych z tworzenia kompozycji florystycznych, makram czy obrazów roślinnych.

Izabela Graf

Izabelo, uczysz w szkole dla dorosłych florystyki.
Jaka jest recepta na dobrą edukację w zawodzie florysty w dodatku w czasach pandemii?

Uczę w szkole florystyki od strony praktycznej, florystyki okolicznościowej, ślubnej, pogrzebowej, zajmuję się również dekoracjami i wystrojem w stylu naturalnym. Moim mottem jest wydobycie z każdego słuchacza jego własnego stylu, dopiero później skupiam się na nauce techniki wykonania prac florystycznych. Pandemia to ciężko czas dla nas wszystkich, nauka jest nie lada wyzwaniem przy prowadzeniu zajęć online, jednak dzięki uprzejmości przyjaciółki mogłam prowadzić te zajęcia bezpośrednio z kwiaciarni.

Rozumiem, że współpracujesz Martyną Naskręt, właścicielką Kwiaciarni „Czar Kwiatów” ?

Martyna to moja przyjaciółka i bratnia dusza. Tak samo bardzo kocha kwiaty jak ja. Martyna jest profesjonalistką, pracującą wiele lat w zawodzie. Szukałam miejsca do odbycia i prowadzenia praktyk a to właśnie było idealne miejsce. Martyna zawsze dba o świeże kwiaty, o ich różnorodność, sprowadza unikalne rośliny zielone i dodatki do bukietów. Obie lubimy styl wegetatywny, boho i dużo natury w dekoracjach. Nadajemy na tej samej ,,fali”.

Jakie formy dekoracji florystycznych są najczęściej wykonywane w kwiaciarni?

W kwiaciarni najczęściej kupowane są bukiety okolicznościowe, dekoracje z roślin doniczkowych, kompozycje w naczyniu tutaj wykorzystujemy polską ceramikę. W kwiaciarni jest duża dostępność roślin doniczkowych nawet dla koneserów.

Widziałam szyld przed kwiaciarnią, balony z helem, czy to znaczy że można takie nabyć?

Tak, oczywiście w kwiaciarni jest dostępność balonów na wszelkie okazje, boxy urodzinowe, metrowe cyfry, balony na wieczór panieński, urodzenie dziecka, walentynki czy z bohaterami bajek które napełniamy helem. Fontanny, rozetki, słomki czy świeczki urodzinowe też się znajdą.
Rękodzieło w formie kartek, notesów, makramy, świeczki czy tabliczki woskowe również można nabyć w Kwiaciarni „Czar kwiatów”.
W planach mamy rozszerzyć naszą współpracę o pracownie w której będę osobiście prowadziła warsztaty florystyczne z elementami hortiterapii dla dorosłych i dzieci. Takie nowe miejsce na mapie naszej dzielnicy Ligota-Panewniki.

Hortiterapia? Pierwszy raz słyszę.

Hortiterapia jest formą terapii opierającej się na naturalnym związku człowieka z przyrodą. W szerszym ujęciu hortiterapię określa się jako element ,,zielonej opieki”-czyli działań prozdrowotnych, terapeutycznych ,socjalnych z wykorzystaniem przyrody. Przebywanie wśród roślin, dzięki ich kolorom zapachom i pięknu-ma działanie uspakajające oraz wprawia w pozytywny nastrój. Dodatkowo chciałabym stworzyć ogród sensoryczny dla dzieci. Może to pomysł na kolejny projekt z budżetu obywatelskiego do zrealizowania wspólnie z Inicjatywą Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba.

Uważam, że to świetny pomysł. Jestem pewna, że taka propozycja w ramach Budżetu Obywatelskiego będzie się cieszyła szerokim zainteresowaniem mieszkańców. Tym bardziej, że z Ogrodów Sensorycznych może korzystać każdy mieszkaniec nie zależnie od zdrowia i wieku, gdyż sprzyjają relaksowi, oddziałują na zmysł węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku. Dodatkowo pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych

Więc plany na ten rok są. Najbardziej zależy mi na warsztatach z dziećmi, gdzie oprócz tworzenia naturalnych kompozycji pokazuje jak dbać o przyrodę, czym jest zero Waste, recykling w końcu jestem wolontariuszem Stowarzyszenia Wolnej Herbaty z którym od paru lat sprzątamy dzielnice.

Arterapeutyczne przedszkole Bajkowa Chatka

Ostatnie pytanie, jak kwiaciarnia radzi sobie w dobie pandemii?

To pytanie należy kierować do właścicielki Kwiaciarni Martyny Naskręt. Mogę jedynie powiedzieć, że trzeba było wyjść że strefy komfortu i z kontaktu bezpośredniego z klientem przejść na sprzedaż internetową.
Ciężko o klienta który wchodzi do kwiaciarni, kwiaty stały się produktem Premium, zmniejszyła się dostępność kwiatów od ogrodników.
W chwili obecnej realizowane są prace nad nową stroną internetową Katokwiaty. Realizujemy usługę dowozu kwiatów do domu klienta a wiązanki pogrzebowe są zawożone bezpośredniego do kościoła.
Na pewno straty są kolosalne, odwołane wesela, komunie, ograniczenia na pogrzebach czy obostrzenia przy wszystkich świętych spowodowały że trzeba szukać nowych rozwiązań.
Zbliża się dzień Babci i Dziadka, więc zapraszamy do naszej Kwiaciarni „Czar Kwiatów” osobiście lub poprzez stronę KatoKwiaty, portal społecznościowy FB czy instagram specjalne flower boxy, bukiety czy zestawy upominkowe mogą być dostarczone prosto pod drzwi naszych klientów.
Nasza kwiaciarnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od godziny 9-tej do 17-tej oraz w sobotę od godziny 9-tej do 14-tej. Serdecznie zapraszamy !

Ze względu na bardzo trudną sytuację gospodarczą w kraju wraz z chęcią rozwoju serwisu Kokociniec.pl uruchomimy niebawem bazę firm lokalnych z naszej najbliższej okolicy tj. Katowic i miast ościennych pod hasłem Wspieramy Lokalny Biznes. W ramach zestawienia firm znajdą się takie informacje jak min. zakres działalności, logo, miejsce wykonywania usług czy inne przydatne informacje związane z działaniem w czasie pandemii. Mamy nadzieje, że chociaż w małym stopniu pomoże to naszym lokalnym przedsiębiorcom skierować dodatkowych klientów do ich usług czy produktów. Więcej informacji niebawem na kokociniec.pl!

Tymczasem zachęcamy Państwa do lokalnej solidarności. Razem przetrwajmy ten trudny czas! Kupujmy lokalnie. Wspólnie możemy wesprzeć naszych lokalnych przedsiębiorców zaspakajając swoje codzienne potrzeby.

Zainteresowanych współpracą przedsiębiorców zapraszamy do kontaktu: inicjatywa_osiedlekokociniec@onet.pl

Zdjęcia: Czar Kwiatów

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl