Data:Poniedziałek, 17 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 22°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 120% 64%

11 czerwca obchodziliśmy „Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych”

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych został zapoczątkowany w 2005 roku przez Danielle Landes, która uznała, że osoby których pasją jest dzierganie powinny mieć swoje święto. Święto to daje okazję osobom zainteresowanym dziewiarstwem do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu. Jest to również okazja do popularyzacji szydełkowania czy robienia na drutach i zaprezentowania opinii publicznej środowiska dziewiarskiego. Od czasu pierwszych obchodów z każdym kolejnym rokiem coraz więcej państw organizuje u siebie podobne wydarzenia.

W miniony weekend Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych obchodzono również w Ligocie

11 czerwca obchodzono Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych w klubokawiarni LUFT. Przez cały dzień trwała wystawa dzieł dzierganych autorstwa osób z grupy Szydełko i Druty.

Od godziny 11.00 do 14.00 przed lokalem przy ulicy Koszalińskiej 18. każdy zainteresowany przechodzień mógł na żywo zobaczyć jak powstają dzieła dziergane. Natomiast od godziny 12:00 zaplanowano warsztaty z podstaw dziergania dla bajtli i nie tylko.

Pani Barbara Hasiewicz przygotowała wiersz w gwarze śląskiej dedykowany wspólnemu dzierganiu. Dziś już wiemy, że w planie jest ułożenie do niego melodii, by wiersz stał się hymnem ligockiej grupy.

Klubokawiarnia LUFT

W niedzielę kontynuowano dzierganie w miejscach publicznych. Tym razem Panie dziergały w Parku Zadole na terenie Tężni.

Jak wspomina Pani Krystyna Szyca, założycielka ligockiej grupy „ w trakcie heklowania można poznać naprawdę ciekawych ludzi.”

” W zeszłym roku zorganizowałyśmy podobne wydarzenia na Tężni i na Placu Miast Partnerskich… w tym roku działamy więcej, otwieramy się po pandemii . Tworzy się tradycja na Ligocie” – dodaje Pani Krystyna Szyca

Grupa, która powstała na FB Szydełko i Druty – Ligota i okolice jest coraz liczniejsza. Członkinie tej grupy spotykają się regularnie, w Miejskim Domu Kultury w Ligocie by wspólnie dziergać. W ten sposób Panie nawzajem się aktywizują, integrują i uczą od siebie kolejnych, ciekawych wzorów.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl