Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 23°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 134% 36%

Za nami już XIV edycja święta Szlaku Zabytków Techniki

INDUSTRIADA to Święto Szlaku Zabytków Techniki, które na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Od 14 lat łączy mieszkańców, którzy doceniają przemysłowy charakter naszego regionu.

Była to już 14 odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki. Impreza ta odbywa się na wzór odbywającej się od 2001 r. w Zagłębiu Ruhry ExtraSchichty, która wystartowała na początku nieśmiało, ale z roku na rok nabierała rozpędu. I dzisiaj mamy tego efekt – 1,5 dnia wypełnionego atrakcjami, wycieczkami, spacerami, koncertami i mnóstwem innych efektownych działań. A to wszystko odbywało się na w 46 obiektach w prawie 30 miejscowościach woj. śląskiego.

Katowice posiadają na swojej mapie wiele obiektów zabytków techniki i są na pierwszym miejscu pod względem ilości biorących udział w Święcie Szlaku Zabytków Techniki, bo aż 7.

  • Browar Mokrskich w Szopienicach (obiekt zaprzyjaźniony Szlaku),
  • Fabryka Porcelany w Zawodziu,
  • Galeria Szyb Wilson w Janowie,
  • Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Szopienicach,
  • Muzeum Śląskie w Bogucicach,
  • Osiedle Nikiszowiec,
  • Osiedle Giszowiec

Zabrze, Elektrociepłownia (1,2)

Ruda Śląska, Huta pokój, wielki piec (3,4,5,6,7,8,9)

Autor: Grzegorz Więzik

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl