Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 21°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 89% 81%

Zaczytani w katowickich parkach

2022-09-18 11:00

Park Zadole - Katowice, dzielnica Ligota - Panewniki

Wydarzenie zakończone!

„Zaczytani w katowickich parkach”

Rusza cykl spotkań pod hasłem „Zaczytani w katowickich parkach”. To akcja organizowana przez stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic, która ma na celu promocję Bookcrossingu oraz bibliotek powstałych niedawno w katowickich parkach.

W niedzielę 18 września, o godz. 11.00 obok biblioteczki w Parku Zadole spotkają się autorzy książek związanych z Katowicami, którzy przekazali do bibliotek swoje publikacje. Pisarze będą także czytać fragmenty swoich książek.

Gośćmi wydarzenia będą między innymi:

Alina Bednarz, która do katowickich biblioteczek przekazała kilkanaście egzemplarzy swoich książek, w tym „Patriotki ze Śląska”, „Patriotki ze Śląska. W służbie Polsce”, „Ambulansem przez Śląsk. Cztery lekarki w powstaniach śląskich” oraz książkę ilustrowaną „Patriotki ze Śląska. Historia polskiego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku”.

Grzegorz Płonka, muzyk, dziennikarz, społecznik. W niedzielę będzie można posłuchać fragmentów jego reportażu „Mała (wielka) ojczyzna”, w którym opowiada o znanych mieszkańcach Ligoty, jak Krystyna Bochenek, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Globisz czy Orgierd Łukaszewicz. Oprócz wspomnień, ciekawostek i anegdot z życia znanych i miej znanych ligocian książka prezentuje także historię katowickiej dzielnicy Ligota.

Halina Teresa Godecka, etnografka, dziennikarka, prezeska i współzałożycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów, która przeczyta fragmenty swojej książki „Celestyna”.

Anna Syska, autorka przewodnika po architekturze województwa w latach 1945 – 1989 „Spodek z Zenicie”

Michał Bulsa, historyk, archiwista, muzealnik, członek grupy „Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców”, który przeczyta fragmenty książki „Sekrety Katowic” napisanej wspólnie z Barbarą Szmatloch.

Piotr Fuglewicz, autor książki „Cokoły przechodnie” o mniej znanych Ślązakach i postaciach związanych z tych regionem.

Barbara Zygmańska, która przeczyta fragmenty swojego „Spacerownika po Katowicach”.

Czytanie książek zaplanowano w godzinach 11.00 – 14.00. Spotkanie odbędzie się obok biblioteczki plenerowej umieszczonej w pobliżu amfiteatru w Parku Zadole.