Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 139% 91%

Tańcowała Magdalenka z Wickiem. Koncert pieśni swawolnych – Koło Miłośników Śląskiej Pieśni

2024-04-17 17:00

Dom Śląski im. Łucji Staniczkowej (Stalmacha 17, Katowice)

Wydarzenie zakończone!
Koło Miłośników Śląskiej Pieśni im. Janiny i Adolfa Dygaczów z Miejskiego Domu Kultury „Ligota” wystąpi z nowym materiałem! W koncercie „Tańcowała Magdalenka z Wickiem” usłyszymy przezabawne pieśni swawolne ze zbiorów Adolfa Dygacza.
„I tak po dziś dzień piosnki swawolne zdają, się przywracać równowagę tam, gdzie nazbyt naciągnięte cugle norm grożą wytworzeniem obyczajowej sztampy i purytańskiego zakłamania. l nie ma w nich erotycznego wykolejenia i perswazji” – Adolf Dygacz
Tak przed laty napisał o pieśniach swawolnych Adolf Dygacz, wybitny etnomuzykolog, jeden z patronów Koła Miłośników Śląskiej Pieśni. Ponieważ naszą misją jest propagowanie śląskich pieśniczek, zebranych przez prof. Dygacza nie mogliśmy pominąć pieśni swawolnych, których humor – niekiedy rubaszny i przaśny – wywoływał od wieków uśmiech na twarzach Ślązaków. Bo też radość była i jest ważnym elementem umilającym trudy człowieczego życia.
Kołu akompaniować będzie zespół w składzie: Michał Nit – gitary, Marcin Wójcik – gitara, Marek Kozioł – gitara, Marcin Placek – bas oraz Grzegorz Płonka – flet, instrumenty perkusyjne.
Wybór pieśni i prowadzenie – Grzegorz Płonka
Przygotowanie aktorskie – Justyna Kwiatkowska
Miejski Dom Kultury „Ligota” zaprasza 17 kwietnia o godz. 17.00 do Domu Śląskiego im. dr Łucji Staniczkowej (Stalmacha 17 w Katowicach), siedziby Związku Górnośląskiego.