Data:Poniedziałek, 17 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 20°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 109% 57%

Śląska śpiewogra „Rabczyk z Ligoty” – spektakl muzyczny

2021-08-29 19:00

Amfiteatr w parku Zadole

Wydarzenie zakończone!

29 sierpnia scenę Amfiteatru w parku Zadole wypełnią śląskie pieśni, barwne postaci, sensacyjne historie, miłosne uniesienia i dużo humoru.

Premiera przedstawienia muzycznego, którego akcja toczy się katowickiej dzielnicy Ligocie, rozpocznie się o 19.00.

W przedstawieniu zabrzmią utwory całkiem nowe oraz śląskie pieśni tradycyjne ze zbiorów Adolfa Dygacza, zebrane na terenie Ligoty i Panewnik, w świeżych aranżacjach.

Ligocka śpiewogra będzie miała charakter bardzo swojski. Wśród głównych bohaterów są między innymi: trzy klachule, policjant, organista, przedstawiciele młodzieży, różnych środowisk i melbuksy, czyli obywatele żyjący z dnia na dzień, zwani kiedyś niebieskimi ptakami. Dialogi, codzienne i znajome, łączą się z opowieściami o dawnych śląskich zbójach, a to, co działo się kiedyś, łączy się z tym, co spotyka bohaterów dziś.

Scenariusz „Rabczyka z Ligoty” napisał Wojciech Szwiec, kilkukrotny laureat konkursu literackiego na jednoaktówkę po śląsku. Reżyseruje Jarosław Karpuk, ligocianin, aktor Teatru Nowego w Zabrzu, zdobywca kilku nagród za artystyczną działalność. A pomysłodawcą, kompozytorem i aranżerem utworów jest Grzegorz Płonka, muzyk, publicysta, popularyzator śląskiej kultury.

Obsada: Emilia Adamus, Justyna Pachla, Aldona Parylak, Joanna Pawińska-Romaniak, Paulina Zdancewicz, Arkadiusz Dołęga, Maciej Kaczor, Adam Kwiatkowski, Marcin Lieber, Józef Mysłowski, Karol Nowijasz-Bittmann oraz członkowie Koła Miłośników Śląskiej Pieśni z MDK „Ligota”.

„Rabczyk z Ligoty”. Premiera w niedzielę, 29 sierpnia, o godzi. 19.00 w Amfiteatrze w parku Zadole.

Wstęp wolny.

Projekt realizowany w ramach Inicjatywy Lokalnej Miasta Katowice.