Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 23°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 134% 36%

VIII edycja BO Katowice – „Eko Ninja Park”

2021-09-19 00:00

Katowice

Wydarzenie zakończone!

L6/13/2021

Eko Ninja Park – plac zabaw oraz pierwsza na Śląsku ekologiczna siłownia typu parkour.

Jest to propozycja projektu do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego  o charakterze lokalnym Pana Grzegorza Czoik, która polega na budowie nowoczesnego, bezpiecznego, otwartego parku sportu i rekreacji – EKO NINJA PARK z ekologiczną siłownią typu parkour i placem zabaw , który ma docelowo stać się lokalnym miejscem wypoczynku, aktywności fizycznej dla młodszych i starszych mieszkańców Panewnik. Obiekt zlokalizowany będzie przy ulicy Kijowskiej 39 obok boiska wielofunkcyjnego Orlik Ida.
Docelowo mają powstać dwie różne strefy rekreacji, wyposażone w elementy sportowo rekreacyjne i zabawowe dostosowane dla młodszych dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym urządzenia i elementy o naturalnym charakterze takie jak kłody, pniaki, głazy, równoważnie, ławki z oparciami oraz bez jak też urządzenia do zabawy i ćwiczeń parkour.

W strefie dla młodszych dzieci powinny znaleźć się ławki, 2 huśtawki w tym jedna z gniazdem oraz jedna z szerszą dwuosobowa ławką, niski labirynt (pionowe i poziome pale drewniane, o zróżnicowanej formie i wysokości, tworzący zakamarki, dla młodszych dzieci), 2 ważki, domek ze zjeżdżalnią, cześć terenu oddzielająca obie strefy od strony rzeki oraz od ulicy ma zostać ogrodzona ogrodzeniem drewnianym dwużerdziowym, bez podmurówki. Część główna powinna być osłonięta zadaszeniem typu żagiel.

W strefie dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych powinna znaleźć się pierwsza na Śląsku siłownia drewniana typu parkour oraz urządzenia do kalisteniki. Będzie to duża siłownia z strefą dla dzieci i młodzieży oraz dla zaawansowanych użytkowników, dorosłych. Nowością jest wykonanie większości urządzeń z solidnego drewna (kantówki belki) umieszczonych w ziemi bez podmurówki. znajdą się dwie ścieżki na które składać się będą m.in. konstrukcje z drewnianych bali i kantówek, stopniowany podest, pieńki, system ścianek, poręczy i drabinek. Parkour to popularna na świecie aktywność fizyczna polegająca na pokonywaniu przeszkód stojących na drodze w jak najprostszy i najszybszy sposób. W Polsce parkour również przyjmuje się coraz dynamiczniej, a sprzyjają temu promocja tej aktywności poprzez coraz częstsze eventy parkour (Międzynarodowy Festiwal Parkour w Gdańsku, Mistrzostwa Polski) zawody typu runmagedon, czy seria programu telewizyjnego Ninja Warior w Polsacie.

Głosowanie odbywa się od 6.09 do 19.09 drogą elektroniczną pod linkiem BO Katowice