Data:Czwartek, 18 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 17°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 80% 43%

Wizyta Wiceministra Klimatu i Środowiska oraz Głównego Konserwatora Przyrody Mikołaja Dorożały w Lasach Murckowskich

W dniu 20.06.2024 odbyło się spotkanie Wiceministra Klimatu i Środowiska oraz Głównego Konserwatora Przyrody Mikołaja Dorożała z radnymi, przyrodnikami i społecznikami.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wiceprezydenta Jarosława Makowskiego i dotyczyło ochrony najcenniejszych przyrodniczo części Lasów Murckowkich. W spotkaniu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Leśne Sprawy, które działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego i krajobrazu ze szczególnym uwzględnieniem ekosystemów leśnych w Katowicach.
Stowarzyszenie Leśne Sprawy zwróciło uwagę na szerszy kontekst ochrony lasów poprzez powrót do idei Leśnego Pasa Ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego jako koncepcji zielonego pierścienia śląskiego obszaru metropolitalnego. Przewodnicząca Stowarzyszenia – Kama Klimsa zaproponowała, że wyznaczając lasy społeczne Katowic należy mówić o wszystkich tych lasach, które już wchodzą w skład Leśnego Pasa Ochronnego GOP i tworzą zielony pierścień miasta Katowice:

  • Lasy Murckowskie,
  • Lasy Ochojec,
  • Dolina 3 Stawów,
  • Lasy Panewnickie.

Stowarzyszenie Leśne Sprawy zabiega o to będąc członkiem Porozumienia Leśnego w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach.
Wszyscy zgromadzeni na spotkaniu, w tym nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice – Wojciech Kubica, byli zgodni, że to dobry pomysł i właściwy kierunek myślenia.
Takie spotkania dają nadzieję na owocną współpracę w ramach ministerialnych zespołów ds. lasów społecznych i realną szansę na Ochronę Lasów Panewnickich.


Po więcej informacji zapraszamy na stronę : https://www.facebook.com/StowarzyszenieLesneSprawy/

Autorka treści: Kama Klimasa, Stowarzyszenie Leśne Sprawy

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl