Data:Piątek, 26 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 4°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 115% 115%

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” nakręcona na pomaganie!

26 kwietnia 2021 roku członkowie Rady Osiedla Kokociniec Spółdzielni Mieszkaniowej„Górnik Beata Kapica-Zając oraz Roman Bromboszcz przygotowali i zorganizowali akcję społeczną pn.„Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” nakręcona na pomaganie!”.

Celem tej akcji od samego początku było nie tylko zbieranie plastikowych nakrętek, których sprzedaż pozwoliłaby zakupić dodatkową karmę i lekarstwa dla przebywających w miejskim schronisku zwierząt ale również zwrócenie uwagi na los zwierząt w schronisku, na ich cierpienie i związane z tym moralne powinności człowieka a także dbałość o środowisko.

Zwierzęta w schronisku nie tylko cierpią z powodu zamknięcia, ale też na skutek tego cierpienia i pojawiania się anormalnych zachowań tracą szansę na adopcję.

O ile dla ludzi utrzymanie takich zwierząt w schroniskach stanowi jedynie wyzwanie finansowe, o tyle dla samych zwierząt oznacza to czasami spędzenie całego życia za kratami.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek trafiają na konto Fundacji Schronisko współpracującej z miejskim schroniskiem a Fundacja przeznacza je na karmę, leki, leczenie standardowe czy sterylizację kotów wolnożyjących.

Zbierane są różnego rodzaju nakrętki. Są surowcem bardzo cennym bo inny i zarazem tańszy jest proces ich recyklingu. Zbierane są nakrętki głównie z butelek plastikowych typu PET, ale mogą to być też plastikowe nakrętki z płynów, szamponów, nakrętki z mleka w kartonie, soków itp.

Należy pamiętać, że muszą to być nakrętki z tworzywa sztucznego, które można przerobić na granulat. Nie mogą zawierać żadnych części metalowych (pompek, sprężynek, itp.).

Pojemnik przeźroczysty na nakrętki został ustawiony w sklepie osiedlowym KUBUŚ.

Oklejone plakatami kartony znajdują się w każdym z 12 wieżowców na osiedlu Kokociniec i jeden na osiedlu Bema. Co 3 tygodnie nakrętki są przesypywane z kartonów do worków a następnie odbierane przez pracowników schroniska dla zwierząt.

Dość szybko do akcji zbierania nakrętek dla bezdomnych zwierząt włączyło się osiedle Rolna a następnie osiedle Zadole i Słoneczna.

Wiele osób zapewne zapyta dlaczego akurat nakrętki a odpowiedź jest prosta: bo są ciężkie i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń, bo szkło jest trudne w transporcie, butelki plastikowe mają niską wartość, metal jest trudny w zbiórce a jego zbieranie nie kojarzy się ludziom z charytatywną akcją społeczną.

Jakie mamy myśli i pierwsze skojarzenia, kiedy słyszymy słowo schronisko? Wchodząc do każdego schroniska dla bezdomnych zwierząt zawsze przywita nas przeraźliwe szczekanie.

A w tym szczekaniu można zawsze wyczuć rozpaczliwe błaganie zwierząt.

Życie w schronisku nie jest łatwe. To miejsce nie jest, nigdy nie będzie i nie powinno być domem dla zwierząt, a jedynie bezpieczną przystanią pomiędzy jednym a drugim domem. Nawet najbardziej nowoczesne, przestronne, zadbane i czyste schronisko oraz pełni miłości pracujący tam ludzie nie sprawią, że miejsce to będzie radosne.

W Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach są wyłącznie psy i koty. Na inne zwierzęta nie ma warunków, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, że do schroniska trafiają też inne zwierzęta jak szczury czy żółwie.

Obecnie w schronisku przebywa 45-50 psów i 40 kotów. Fundacja Schronisko, która na stałe współpracuje z Miejskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach powstała 12 lat temu. Zajmuje się przede wszystkim zwierzętami z tego schroniska. Zwierzęta w schronisku potrzebują przede wszystkim odpowiedniej i wartościowej karmy, ale schronisko chętnie przyjmuje też koce, które są wykorzystywane jako legowiska, oprócz tego obroże, smycze czyli wszystko to, co jest na co dzień wykorzystywane i szybko się zużywa.

Podejmowane przez nas działania wpływają nie tylko na zwierzęta, ale również na nasze otoczenie, na ludzi, z którymi codziennie mamy kontakt.

Każdy z nas ma w sobie potencjał, by zmienić sytuację zwierząt. Tylko od naszego zaangażowania, motywacji, chęci do działania zależy, w jakim świecie zarówno my, jak i zwierzęta będziemy żyć.

Mieszkańcy osiedli Kokociniec, Rolna, Zadole i Słoneczna wrzucając nakrętki do kartonów i wspierając tym samym schronisko doskonale wiedzą, że nie jest winą danego zwierzęcia, że nikt nie chce się nim zająć i ulżyć mu w cierpieniu. Dlatego warto pomagać i zmieniać życie zwierząt na lepsze.

Nasza akcja miała trwać tylko kilka miesięcy a dziś już wiemy, że mieszkańcy nie chcą jej zakończenia.

Do dnia 27 grudnia 2021 roku, czyli przez 9 miesięcy zebraliśmy wspólnie 1494 kg nakrętek.

Na osiedlu Kokociniec zebrano 496,5 kg.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom osiedli Kokociniec, Rolna, Zadole i Słoneczna za zaangażowanie i ogromną wrażliwość.

Fotorelacja z przebiegu akcji:

Autorki zdjęć: Beata Kapica-Zając i Sara Zając

Beata Kapica-Zając
Publikowane przez Beata Kapica -Zając Działaczka społeczna i organizatorka akcji oraz imprez na rzecz społeczności lokalnych, Prezes zarządu stowarzyszenia Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej, Przewodnicząca Rady Osiedla Kokociniec, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Biega dla przyjemności, czyta dla odmiany, gotuje z pasją.