Sadzimy lawendę w miejscach publicznych. Rusza nabór chętnych do zadbania o swoje otoczenie.
Rusza nabór chętnych do sadzenia lawendy w Katowicach. Wieloletnia bylina, odporna na suszę ma wiele do zaoferowania miejskiej społeczności i środowisku. Dlatego będzie sadzona przez chętnych w miejscach publicznych. To kolejne działanie, na razie pilotażowe, które powstało z myślą o społeczności ogrodniczej.
Katowice aktywnie wspierają aspiracje ogrodnicze mieszkańców, którzy zapraszani byli do tej pory m.in. do siania łąk kwietnych, sadzenia drzew za pomocą aplikacji, adoptowania starych donic w mieście czy tworzenia ogrodów społecznych. Na tej bazie rozwija się społeczność ogrodnicza, skupiona m.in. wokół grupy KatoOgrodnicy na Facebooku. Z myślą o niej uruchomiona została Szkoła Ogrodników, oparta o warsztaty teoretyczne i praktyczne. Społeczne sadzenie lawendy to kolejna inicjatywa rozwijająca ten trend w mieście.
Zmiany klimatu zmusiły nas do poszukiwania rozwiązań zwiększających odporność miast na wysokie temperatury i okresy suszy. Nasz cel to również zachęcenie mieszkańców do brania odpowiedzialności za swoje otoczenie i wspieranie ich w tych wysiłkach. Wsłuchujemy się w oczekiwania lokalnej społeczności oraz organizacji pozarządowych i testujemy różne formy współpracy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Lawenda to wieloletnia bylina, która wymaga stosownej pielęgnacji, w tym dwukrotnego przycinania w ciągu roku. Pod opieką Fundacji Ogrody Przyszłości mieszkańcy nauczą się jak sadzić i pielęgnować lawendę. Ich zadaniem będzie także przycinanie i podlewanie roślin czy pielenie chwastów.
Na początek myślimy o pięciu prototypowych mini-ogródkach w miejscach publicznych. Zainteresowani mieszkańcy będą mogli zgłosić się podczas otwartego naboru, wypełniając specjalny formularz. Na tej podstawie wybierzemy pięć grup inicjatywnych, które zostaną wyposażone w wiedzę merytoryczną, a także dostaną od nas sadzonki roślin i zestawy małych narzędzi ogrodniczych na start. Teren nasadzenia może mieć maksymalnie 3 mkw. wystarczy więc, że zaangażowanie w sadzenie i opiekę nad ogródkiem zadeklarują dwie osoby – wyjaśnia Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.
Dodatkowo zostaną posadzone dwa ogrody lawendowe w donicach. Pierwszy przy Galerii Katowickiej, która jest partnerem projektu. To tutaj zorganizowane zostaną warsztaty, w trakcie których uczestnicy akcji zdobędą umiejętności praktyczne i dowiedzą się jak prawidłowo sadzić i pielęgnować lawendę. Galeria Katowicka podaruje też cztery donice wykonane z innowacyjnego materiału, stworzonego z tekstyliów. W ramach programu Game4Planet klienci sklepu ofiarowali ponad 16 ton używanych ubrań, z których część została następnie przetworzona na przedmioty użytkowe. Donice wraz z sadzonkami lawendy trafią do jednej z katowickich szkół.
Lawenda, choć wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, ma wiele do zaoferowania miejskiej społeczności i środowisku. – Nie tylko pięknie wygląda, ale też nie wymaga podlewania i dobrze znosi susze. To wieloletnia krzewinka, która roztacza kojący i relaksujący aromat i zapach, a kolor fioletowy dodatkowo wycisza i uspokaja. Lawenda ma ponad sto zastosowań, w tym w leczeniu i kosmetyce. Jest też niezwykle praktyczna: odstrasza kleszcze i komary – mówi Monika Laksa z Fundacji Ogrody Przyszłości, która założyła pierwszy, społeczny ogród lawendowy w Katowicach i promuje ideę Lawendowych Miast. Jeśli próba sadzenia lawendowych ogrodów wspólnie z mieszkańcami się powiedzie, w przyszłości projekt będzie można rozwijać w kolejnych lokalizacjach.
Zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w akcji przyjmowane są do 11 sierpnia pod adresem: katoobywatel@katowice.eu. Do zgłoszenia należy dołączyć lokalizację i zdjęcie miejsca, w którym chce się zasadzić lawendę. Poniżej znajdziecie regulamin i formularz zgłoszeniowy.
Więcej informacji: Fundacja Ogrody Przyszłości – Tworzymy Lawendowe Miasta (ogrodyprzyszlosci.com)
REGULAMIN oraz FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Źródło: KatoObywatel