Data:Czwartek, 25 Kwietnia 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 12°C Stan powietrza na osiedlu: Dostateczne 162% 62%

Rusza akcja Masz Głos dla osób, które chcą działać razem dla lokalnej społeczności

Rusza akcja Masz Głos dla osób, które chcą działać razem dla lokalnej społeczności.


Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza grupy nieformalne i organizacje, które chcą we współpracy z lokalnymi władzami rozwiązywać wybrany lokalny problem lub zrealizować pomysł na ulepszenie swojej miejscowości do udziału w 16. edycji akcji Masz Głos. Wybrane organizacje otrzymają wsparcie w prowadzeniu działań – m.in. pomoc ekspertów, porady prawne, szkolenia i możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami projektu.
W obecnej, nadzwyczajnej sytuacji, spowodowanej wojną na Ukrainie, przed wspólnotami lokalnymi pojawiają się nowe wyzwania. Uchodźcy będą potrzebowali nie tylko jedzenia i dachu nad głową. W gminach, do których dotrą, ważne będzie włączenie ich w życie wspólnoty, zadbanie o potrzeby, edukację dzieci, integrację, zaoferowanie pomocy sąsiedzkiej. Do akcji Masz Głos można zgłosić się z każdym pomysłem, który będzie miał pozytywny wpływ na lokalną społeczność, np. stworzyć miejsca do spędzania czasu wolnego dla młodzieży, zorganizować aktywności dla seniorów, zadbać o dostępność przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami, aktywizację kobiet, świetlice gminne, ekologię i klimat, dziedzictwo kulturowe i przemysłowe.
Dotąd uczestnicy akcji masz Głos zajmowali się m.in. poprawą sytuacji migrantów – Fundacja Zustricz rozpoczęła współpracę z Urzędem Miasta Krakowa, by wypracować sposoby pomocy migrantom i migrantkom z Ukrainy, podejmowali działania zapobiegające wykluczeniu transportowemu – Sołectwo Radomyśl na Pomorzu niedawno wywalczyło przywrócenie połączeń autobusowych, które zostały zlikwidowane w czasie pandemii, albo pomagali potrzebującym – Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju z Opolszczyzny uruchomiło punkt wymiany jedzenia i książek w Kluczborku. Więcej o działaniach uczestników na stronie akcji Masz Głos.


We współpracy siła


Podstawową zasadą działania w akcji Masz Głos jest animowanie dialogu i współpracy mieszkańców z władzami lokalnymi.


„W akcji Masz Głos zachęcamy społeczników do dialogu i współpracy z władzami. Oczywiście, ta współpraca nie zawsze jest łatwa, ale warto próbować, bo to najlepsza droga do tego, aby mieszkańcy mieli wpływ na to, co dzieje się w ich gminach nie tylko podczas wyborów. Władze przekonujemy, że warto zaufać wiedzy mieszkańców, warto traktować ich po partnersku”

– mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos Fundacji Batorego.


Akcja Masz Głos wspiera uczestników w budowaniu współpracy i tworzeniu wspólnoty. 96% z nich uważa, że w projekcie nauczyli się skutecznej współpracy z lokalnymi partnerami, 63% potwierdza, że wpłynęło na lokalne władze i dostało wsparcie finansowe, lokalowe, promocyjne, 76% załatwiło sprawę dla swojej społeczności, a 85% udało się włączyć do swoich działań nowe grupy mieszkańców, które wcześniej nie angażowały się w życie lokalne.


Jak pomaga akcja Masz Głos


Organizacje lub grupy, które zgłoszą się do projektu i zostaną przyjęte, dostaną wsparcie ekspertów i ekspertek zajmujących się m.in. aktywnością obywatelską i tematyką samorządową. Doradzą oni, jak przygotować plan działania, określić cel, dopasować sposoby działania do danej społeczności. W kontekście współpracy z władzami samorządowymi podpowiedzą, kiedy warto sięgnąć po inicjatywę lokalną, a kiedy po inicjatywę uchwałodawczą. W edycji 2022 grono ekspertów akcji Masz Głos tworzą przedstawiciele doświadczonych organizacji: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje. Eksperci i ekspertki będą pracować z grupami biorącymi udział w akcji w zespołach regionalnych, ale też – jeśli zajdzie potrzeba – indywidualnie. Porad udzielają także doświadczeni eksperci-praktycy akcji Masz Głos, specjalizujący się m.in. w budowaniu współpracy wspólnot lokalnych, dostępności komunikacji publicznej dla osób z niepełnosprawnościami, rewitalizacją zabytków, dbaniem o zieleń miejską i sprawy klimatu.


„Akcja Masz Głos zapewnia wsparcie merytoryczne i życzliwość, co okazuje się bardzo ważne w trudnej sytuacji”

– mówi Wiolka Piwowarska z Fundacji PasjoDzielnia z województwa świętokrzyskiego.


Dlaczego warto


„W akcji Masz Głos dowiadujesz się, że możesz znacznie więcej niż ci się wydawało i że czasami małe działania znaczą więcej dla otoczenia niż duże, odgórnie zarządzane zmiany”

– mówi Krystyna Adamenko z Fundacji Pięknolesie, finalistka nagrody Super Samorząd przyznawanej pod koniec każdej edycji akcji Masz Głos dla najskuteczniej współpracujących wspólnot mieszkańców i władz samorządowych.


Co zrobić, żeby wziąć udział w akcji


Przedstawicieli i przedstawicielki organizacji społecznych i grup zainteresowanych udziałem w akcji Masz Głos zapraszamy do wypełnienia do 14 marca formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej akcji Masz Głos www.maszglos.pl.
Uczestnicy zakwalifikowani do projektu przez 10 miesięcy będą mogli korzystać z całkowicie bezpłatnego wsparcia, porad prawnych, szkoleń, a także wymieniać doświadczenia z osobami działającymi społecznie z całej Polski.

Rekrutacja do akcji Masz Głos w edycji 2022 odbywa się od 1 marca do 14 marca 2022 roku. Zgłoszenia przez formularz.

Akcja Masz Głos jest projektem Fundacji im. Stefana Batorego realizowanym od 2006 roku. Wspiera organizacje społeczne i grupy nieformalne, które działają dla swoich lokalnych środowisk. Pomaga im realizować inicjatywy oddolne we współpracy z władzą lokalną i otoczeniem. Najlepiej współpracujące społeczności lokalne wyróżniane są nagrodą Super Samorząd i Super Głos, przyznawaną pod koniec każdej edycji akcji. W 2022 akcja jest realizowana we współpracy z: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju INSPIRACJE.


www.maszglos.pl.

Kontakt dla mediów:
Alicja Zaczek-Żmijewska, 796 332 133, azmijewska@batory.org.pl

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl