Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 25°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 139% 85%

Rekordowa frekwencja wyborcza w Katowicach!

Wybory parlamentarne 15 października zakończyły się najwyższą frekwencją po 1989 r. W Katowicach w głosowaniu wzięło udział ponad 171 tys. uprawnionych do tego mieszkańców.

Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom Katowic, którzy wzięli udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Tylko w Katowicach frekwencja wyniosła rekordowe w historii naszego miasta prawie 79%, a wiem, że sporo katowiczan głosowało również w innych miastach np. w wyniku trwającej podróży lub wakacji. Udział w wyborach to oczywiście nasz przywilej, ale jestem dumny, że wiele osób potraktowało go jako obowiązek. Wybory parlamentarne mają ogromny wpływ na sprawy nam najbliższe, jak edukacja czy służba zdrowia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Gratuluję posłom i senatorom, którzy niebawem rozpoczną działanie. Liczę oczywiście na współpracę na rzecz Katowic – dodaje.

Do tej pory najwyższa frekwencja wyborcza w Katowicach została odnotowana w 2020 r., kiedy podczas II tury wyborów prezydenckich wzięło udział 69,24% uprawnionych do udziału w głosowaniu. 60% frekwencja była przekraczana w Katowicach jeszcze przy okazji pierwszej tury wyborów prezydenckich (w 2020 r. było to 67,46%, a w 2000 r. – 63,17%) oraz wyborów parlamentarnych w 2019 r. (67,56%). Frekwencja ostatnich wyborów parlamentarnych z 15 października br. to najwyższy wynik jaki odnotowano w Katowicach od 1989 r.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, w Katowicach uprawnionych do głosowania było 218 075 osób, które głosowały w 168 utworzonych na terenie miasta obwodach. W głosowaniu wzięło udział 171 695 osób, a to oznacza frekwencję na rekordowym poziomie 78,73%. Najwyższą frekwencję odnotowano w obwodowej komisji nr 134, która zlokalizowana była w IV LO przy ul. Katowickiej. W tym obwodzie wzięło udział 89,91% uprawnionych. Ostatni protokół z jednej z katowickich komisji został zatwierdzony przez PKW 16.10 tuż przed godz. 22.00.

Katowiczanie nie zaspali!

Przypomnijmy, że Katowice, podobnie jak inne samorządy, włączyły się w społeczną kampanię profrekwencyjną Unii Metropolii Polskich, która odbywała się pod hasłem „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Była to akcja zachęcająca do uczestnictwa w wyborach wszystkich uprawnionych do udziału w głosowaniu obywateli.

W ramach tej akcji na katowickim rynku gościliśmy ogromny budzik z zegarem odliczającym czas do wyborów. Budzik ten odwiedzał w ramach akcji poszczególne miasta Unii Metropolii Polskich. Informacje o kampanii zamieszczone zostały m.in. na miejskich billboardach, a w jednym z przejść podziemnych pojawił się mural z głównym hasłem kampanii „Nie śpij, bo Cię przegłosują”.

Natomiast 8 października, z inicjatywy prezydenta Katowic, Marcina Krupy w katowickiej Dolinie Trzech Stawów zorganizowany został „Bieg do urny wyborczej”. W biegu na dystansie 4 km, które symbolizowały czteroletnią kadencję Parlamentu, wzięło udział ponad 300 osób. Wszystkie te elementy kampanii miały na celu zachęcenie do udziału w głosowaniu wszystkich uprawnionych mieszkańców Katowic.

Źródło: Notatka Prasowa Miasta Katowice

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl