Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 25°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 102% 70%

Ptaki miejskie, one żyją wśród nas

O miejskich ptakach ostatnio słyszy się wiele. Zarówno o gatunkach ptactwa żyjącego w miastach, budowie i montażu budek lęgowych, czy właściwym sposobie dokarmiania ich.

Aby przekonać się kto mieszka wśród nas można ściągnąć na swój smartfon jedną z wielu aplikacji do rozpoznawania głosów ptaków. Wierzcie lub nie, ale w mieście oprócz gołębi skalnych, sikor, czy wróbli można zaobserwować pustułki, dzięcioły, sójki, dymówki. Znacie je? Jeśli nie, aplikacja wykryje ich śpiew i będzie okazja do poznania.

Budka lęgowa

Ptakom miejskim można pomagać również montując dla nich budki lęgowe. Dzięki bezpiecznym, umieszczonym na drzewach mieszkaniom możemy je obserwować w każdej fazie rozwoju. Ważne aby budkę lęgową po wyprowadzeniu się z niej skrzydlatych lokatorów otworzyć i przeczyścić.

Zimą, gdy dostęp do pokarmu jest utrudniony, ptaki można dokarmiać. Po pierwsze w sposób naturalny, sadząc w ogrodach i zieleńcach rośliny których owoce mogą spożywać np. jarzębinę, ptasią wiśnię, dereń. Dodatkowo ziarnami, drobnymi owocami np. wciśniętymi w szczeliny kory drzew. Możemy też zamontować karmnik. Gdy zdecydujemy się już na dokarmianie pamiętajmy aby unikać pokarmów solonych, zepsutych, czy pieczywa. Niezwykle ważnym jest także regularne uzupełnianie go aż do wiosny. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca karmienia, przylatują tam zużywając cenną energię więc nie można dopuścić aby szła ona na marne. Dodatkowo pomyślcie o naczynku z wodą.

Jeśli macie chwilę, zróbcie ptakom energetyczne ciastka. Przepis na nie jest prosty i nie kosztuje miliony monet. Potrzebujemy niesolony smalec lub łój, mieszankę ziaren, nasion, orzeszków, suszonych owoców w różnej konfiguracji. Smalec topimy w garnku dodając do niego pozostałe składniki. Jeszcze ciepłą mieszkankę przelewamy do zużytych pojemników np. po jogurtach z umieszczonym na dnie sznurkiem. Po schłodzeniu i wyciągnięciu z pojemników ciastka są gotowe do powieszenia na drzewach.

Niezależnie od tego czy tylko obserwujemy ptaki, czy angażujemy się w ich dokarmianie, budowanie im domów pamiętajmy, że żyją wśród nas. Zauważmy i doceńmy ich obecność.

Żłobek Twórczy Zakątek w Katowicach Zawodziu (fot. Monika Strańczyk)

Autorką treści jest Grażyna Prycza-Kupny

Materiał przygotowany na podstawie Garden World 6/2019

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl