Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 25°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 102% 70%

Pobiegnij do urny wyborczej w Katowicach!

Katowice, podobnie jak inne samorządy, włączają się w społeczną kampanię profrekwencyjną Unii Metropolii Polskich, która odbywa się pod hasłem #NieŚpijBoCięPrzegłosują. W ramach działań zachęcających do skorzystania ze swojego prawa wyborczego 8 października odbędzie się „bieg do urny wyborczej”.

Chodźmy na wybory! Nie odbierajmy sobie prawa do budowania przyszłości naszej ojczyzny. 15 października odbędą się wybory do parlamentu. Nie zapomnij – nie śpij, bo Cię przegłosują! Katowice także włączają się w kampanię profrekwencyjną i na różne sposoby będziemy zachęcali mieszkańców do tego, by 15 października wzięli udział w wyborach. Już dziś zapraszam do udziału w biegu. To okazja do wspólnej aktywności fizycznej i przypomnienie o dacie wyborów – zachęca Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W Dolinie 3 Stawów odbędzie się bieg, którego celem będzie zachęcenie do udziału w wyborach 15 października. Zapisy chętnych do udziału w biegu rozpoczną się dziś (wtorek 26 września) pod adresem www.mosir.katowice.pl i potrwają do 4 października. Sam bieg odbędzie się tydzień przed wyborami – 8 października o godzinie 11.00. Biuro zawodów będzie się mieściło na terenie Campingu 215.

Dystans to dokładnie 4 km, co nawiązuje do 4-letniego okresu kadencji parlamentu. Bieg jest bezpłatny, a każdy uczestnik otrzyma efektowną koszulkę z hasłem akcji wyglądającym dokładnie tak samo, jak w 1989 roku – mówi Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zaangażowanego w organizację biegu. – Liczba uczestników ze względów organizacyjnych została ograniczona do 250. Zatem kto pierwszy, ten lepszy. Dla najlepszych przewidujemy cenne nagrody rzeczowe – dodaje.

W 1989 roku NSZZ Solidarność przeprowadziła pierwszą w historii na wskroś nowoczesną kampanię wyborczą. Towarzyszyło jej hasło „Nie śpij, bo cię przegłosują”, pod którym prowadzona była akcja profrekwencyjna, a jej symbolem stał się budzik. Okazała się na tyle skuteczna, że od powstania III RP rzadko zdarzało się, by frekwencja była chociażby zbliżona do tej w wyborach 4 czerwca ’89 (63%). Dokładnie ta kampania stała się bezpośrednim wzorem dla projektu zachęcającego do udziału w wyborach, którą zaproponował Gdańsk i przyjęła Unia Metropolii Polskich.

Jako Unia Metropolii Polskich włączyliśmy się w kampanię. Do wyborów warto iść przede wszystkim, by móc decydować o rzeczach, które dotykają nas każdego dnia. To przecież zdrowie czy oświata albo działania naszych miast i wsi. Nie prześpijmy tego! – dodaje Dorota Bąbiak-Kowalska, dyrektor zarządzający, Biuro Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Każde z miast w ramach kampanii na swój sposób zachęca mieszkańców do czynnego uczestnictwa w wyborach. Podobny bieg odbędzie się także w innych dużych miastach. W kampanię włączają się także osoby ze świata nauki, kultury, dziennikarstwa czy organizacji pozarządowych. Organizatorzy zachęcają do udziału w kampanii.

Źródło: Notatka Prasowa Miasta Katowice

Czytaj również:

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl