One Billion Rising – Nazywam się Miliard
Polska nazwa akcji brzmi: Nazywam się Miliard.
Akcja „Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland” to ogólnoświatowa kampania informacyjna na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet organizowana w Polsce od ponad 10 lat przez Fundację Feminoteka.
W ramach OBR kobiety w różnych miejscowościach spotykają się, aby wspólnie tańczyć. Taniec ten jest przejawem buntu, wolności i solidarności z kobietami, które doświadczają przemocy i dyskryminacji na całym świecie.
„Akcja One Billion Rising wymyślona przez autorkę Eve Ensler, która popularyzuje temat tabu jakim jest przemoc wobec kobiet, dziewczynek, nastolatek. Taniec jest próbą zwrócenia uwagi na skalę i wagę problemu. Tańczą go kobiety na wszystkich kontynentach. Polska edycja pojawiła się od razu, na samym początku akcji w2013 roku. W województwie śląskim od 9 lat odbywają się przeróżne wydarzenia związane z OBR. Na dużą skalę taniec odbywał się już niejednokrotnie w Bytomiu, czy w Sosnowcu, kilkakrotnie tańczyły go Gliwice, w Zawierciu taniec ma patronat Prezydenta, a gdyby nie pandemia tańczylibyśmy go w tym roku we współpracy z samorządem studenckim UŚ. To tylko kilka przykładów. Zawsze można do nas dołączyć. Zapraszamy w tym roku do Gliwic – tańczymy w przed dzień Walentynek o godz. 11.00 na gliwickim rynku. Nie trzeba znać układu, chodzi przede wszystkim o obecność, o empatię, o wyrażenie solidarności z osobami, głównie – niestety kobietami – doświadczającymi przemocy na całym świecie. Niestety, pandemia jeszcze podniosła statystyki.„
Dlaczego taka nazwa?
Ponieważ w ciągu swojego życia około MILIARDA kobiet na świecie będzie lub była ofiarami gwałtu lub przemocy. Tańcząc chcemy okazać solidarność i wsparcie dla tych wszystkich KOBIET, pokazać im, że nie są, ani nie będą same. Kolejny raz chcemy zademonstrować, że Gliwice także protestują przeciw przemocy.
Dlaczego tańczymy w Walentynki/w okolicach Walentynek?
Ponieważ jest to święto miłości a gwałt i przemoc są jej zaprzeczeniem. Ponieważ zdecydowana większość kobiet (80%) doświadczyła i doświadcza przemocy ze strony swoich mężów, partnerów, chłopaków, kolegów. Chcemy wpłynąć na świadomość tych, którzy krzywdzą swoje żony, przyjaciółki, ukochane, koleżanki.
Dlaczego poprzez taniec?
Ponieważ ludzie nie chcą słuchać o przemocy i statystykach, przez lata temat był zamiatany pod dywan, ośmieszany. Podając za Feminoteką 95% ofiar przemocy seksualnej to kobiety i dziewczyny. Jedna na 3 Polki w ciągu swojego życia doświadcza na sobie próby gwałtu, a jedna na 5 zostaje zgwałcona. Więc tak naprawdę każdy z nas zna kogoś takiego i może o tym nawet nie wiedzieć. Bo o tym się nie mówi. To temat tabu. Tańcząc razem jesteśmy solidarne z ofiarami i chcemy pokazać im, że nie są same.
Wspólny taniec w okolicach 14 lutego wytwarza siostrzeńską energię i wzmacnia wiarę w naszą wspólną kobiecą siłę. Jednoczymy się z kobietami na świecie w tej samej intencji, aby potem razem działać, komunikować się, pomagać. OBR to wielki manifest kobiet, symbolizuje go wspólny taniec, który ma przyciągnąć uwagę ludzi, zaciekawić i uświadamiać, jaką skalę ma przemoc wobec kobiet.
Tańczymy do utworu o bardzo wymownym i jasnym przekazie, jego tytuł brzmi „Break the Chain” Powstała również polska wersja utworu „Tańczę, bo mam dość !”
Czy tylko tańczymy?
W ramach akcji przerywamy milczenie, w tym roku poprzez debaty online, które edukują. Tam obalane jest tabu, eksperci/ekspertki, prawnicy/prawniczki mówią o gwałtach, gwałtach na randce, o molestowaniu seksualnym, o przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, itd. Program wkrótce.
Dzięki tej edukacji dziewczynki i kobiety poznają swoje prawa, dowiadują się, gdzie szukać pomocy oraz że mają do niej prawo, dają sobie wsparcie, a przede wszystkim dowiadują się, że nie są z tym same.
Już w 2014 raku organizatorki polskiej akcji przyjechały z różnych stron Polski do Warszawy do Feminoteki i założyły Antyprzemocową Sieć Kobiet (ASK), która z pozytywnym skutkiem walczyła o:
- Ratyfikację Konwencji Stambulskiej
- Ściganie gwałtu z urzędu
- Procedury dla policji, by kobiety po gwałcie miały odpowiednie wsparcie i pomoc (złożenie zeznań raz, w przyjaznym otoczeniu)
Kolejnym celem ASK jest zmiana definicji gwałtu: Seks bez zgody jest gwałtem. Tylko TAK oznacza zgodę.
Grupa Nic o Nas bez Nas, która organizuje akcję w Gliwicach należy do sieci ASK.
Stań z nami po stronie kobiet! Stań z nami i zatańcz! Kolorem OBR jest różowy, wystarczy kokardka, ale możesz być cała/cały różowy/różowa. Wszystko jest symboliczne, przetwarzamy zło w róż!
Przyjdź, bo wystarczy, że będziesz z nami 13 lutego w Gliwicach.
Nawet jeśli nie zatańczysz, staniesz się częścią wielkiej światowej manifestacji!
Niby nic, a jednak ta obecność będzie manifestacją Twojego sprzeciwu wobec zdumiewająco powszechnego okrucieństwa. Nie bądź obojętna / obojętny!!!
Link do wydarzenia w Gliwicach:
GLIWICE TAŃCZĄ NA RYNKU PRZECIW PRZEMOCY WOBEC DZIEWCZYNEK, KOBIET i PRZYRODY!
Informacja prasowa – Małgorzata Tkacz- Janik