Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 26°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 139% 85%

Nasi skrzydlaci sąsiedzi-czyli ptaki w mieście

„Nasi skrzydlaci sąsiedzi-czyli ptaki w mieście” to zrealizowana w tym roku inicjatywa lokalna, zgłoszona przez znanych w dzielnicach lokalnie zaangażowanych społeczników Katarzynę Floriańską, Grażynę Prycza-Kupny oraz Małgorzatę Norek. W ramach inicjatywy podopieczni Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Katowicach wykonali piętnaście budek lęgowych, które w maju tego roku zawisły w dzielnicy Dąbrówki Małej, Zawodziu oraz w Burowcu. Budki dedykowane są dla różnego rodzaju ptaków, różniąc się wielkością.

Kolejnym etapem realizacji inicjatywy była prelekcja poświęcona miejskim ptakom, w której mieszkańcy mogli w lipcu bezpłatnie uczestniczyć w Domu Kultury w „Bogucice-Zawodzie”. Dodatkowo również w lipcu, grupa mieszkańców wykonała na Zawodziu artystyczny minimural prezentujący kolorowe ptaki.

Projekt „Nasi skrzydlaci sąsiedzi-czyli ptaki w mieście” ma również przekaz edukacyjny. Zamontowane w Zawodziu, Dąbrówce Małej oraz Burowcu w październiku tablice edukacyjne z hasłem „Nie zabijaj chlebem” przestrzegają o tym, iż dokarmianie ptaków chlebem jest bardzo szkodliwe dla ich zdrowia. Spożywany przez ptaków chleb, zakwasza ich układ pokarmowy powodując biegunki oraz inne poważne schorzenia, które mogą doprowadzić ptactwo do śmierci. Jeśli decydujemy się karmić ptaki używajmy produktów naturalnych- nie przetworzonych przez człowieka. W sklepach można zakupić gotowe mieszkanki nasion dla dzikich ptaków. Więcej o mądrym dokarmianiu ptaków znajdziecie Państwo na stronie: dokarmianie ptaków

Pamiętajmy, że chleb, zepsute jedzenie oraz solone produkty mogą ptakom zaszkodzić.

Pomysłodawczyniom zrealizowanego projektu bardzo dziękujemy za wsparcie naszych działań i przekazanie jednej tablicy edukacyjnej, która w krótce zostanie zamontowana w naszej okolicy.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl