Data:Wtorek, 28 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 12°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 140% 86%

Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników w Ligocie i Panewnikach

W tym roku, po raz kolejny weźmiemy udział w akcji upiększania przestrzeni miejskiej poprzez akcję sadzenia słoneczników. W roku ubiegłym na terenie osiedla Kokociniec udało nam się posadzić kilkanaście słoneczników. W tym roku chcemy aby było ich zdecydowanie więcej w całej dzielnicy !
Ale o co właściwie chodzi?
Spójrzmy na chwilę na kalendarz „świąt nietypowych” w którym pod datą 1 maja znajdziemy „Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników”. To nietypowe „święto” zapoczątkowane zostało przez Richarda Reynoldsa, który uznał, że słoneczniki potrafią dodać kolorytu nawet najbardziej ponurym miejscom a jednocześnie nie wymagają żadnych specjalnych warunków i pielęgnacji.

W tym roku do włączenia się w akcję chcemy zaprosić wszystkich Państwa!

Jak można się przyłączyć?

To bardzo proste!

Wystarczy, że w dniu 1 maja posadzicie na swoich osiedlach słoneczniki!

Można tego dokonać wysiewając nasiona bezpośrednio w docelowym miejscu albo już teraz siejąc je w doniczkach czy mini-szklarniach a w dniu 1 maja przenieść je na miejsce docelowe. Wczesne odmiany słoneczników (te z jadalnymi nasionami) można wysiewać już w marcu, z kolei słoneczniki ozdobne najlepiej siać w kwietniu. Miesiąc czasu to czas wystarczający by z nasiona uzyskać dorosłą roślinę nadającą się do przesadzenia.


Gorąco zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w tegorocznym „Międzynarodowym Dniu Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników” i wspólnego upiększania otaczającej nas przestrzeni.

Jak już Wasze słoneczniki zakwitną, nie zapomnijcie się nimi pochwalić w social mediach. Zachęcamy do publikowania zdjęć z dopiskiem #MiędzynarodowyDzieńPartyzanckiegoSadzeniaSłonecznikówWLigocieiPanewnikach.

Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników
Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl