Książka w podróży, czyli bookcrossing zawitał na dobre do Katowic
Książki żyją wtedy, kiedy są czytane.
„Patriotki ze Śląska”, „Patriotki ze Śląska. W służbie Polsce”, „Ambulansem przez Śląsk. Cztery lekarki w powstaniach śląskich” oraz książka ilustrowana „Patriotki ze Śląska. Historia polskiego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku”– to kilkanaście egzemplarzy książek przekazanych przez współautorkę Alinę Bednarz do biblioteczek plenerowych w katowickich parkach.
Zapraszam serdecznie do biblioteczki na Zadolu, jednej z sześciu. Do tej biblioteczki wkładam swoje książki o kobietach związanych z Górnym Śląskiem, książki herstoryczne. Przychodźcie do biblioteczek, bierzcie książki, czytajcie, wymieniajcie, rozpowszechniajcie. Zapraszam.
-Alina Bednarz
Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi.
Idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców Katowic. A to dzięki między innymi biblioteczkom plenerowym, które pojawiły się w naszym mieście.
Mowa tutaj o Bookcrossingu, który polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
Każdy może przyczynić się do tego, by książki wędrowały.
Historia Bookcrossingu
Idea krążącej książki narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał właśnie bookcrossingiem ( po polsku: wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży ). Rozpoczął popularyzowanie pomysłu, wykorzystując do tego celu m.in. utworzoną przez siebie stronę internetową. I robił to dość skutecznie, skoro w 2004 roku wyrażenie bookcrossingu trafiło do oksfordzkiego słownika języka angielskiego. Wkrótce zwolenników nowego pomysłu liczono w milionach, a akcja rozprzestrzeniła się na cały świat! W październiku 2003 roku idea bookcrossingu pojawiła się w Polsce.
Poznajcie bliżej Alinę Bednarz
Germanistka. Przedsiębiorczyni, obecnie związana z organizacjami pozarządowymi – prezeska stowarzyszenia „On/Off”, w zarządzie stowarzyszenia „Otwarty Śląsk”. Pomysłodawczyni, inicjatorka i realizatorka wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych.
Aktywistka społeczna i polityczna. Członkini Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Marszałku Województwa Śląskiego 1. i 3. kadencji, radna Sejmiku Województwa Śląskiego (2018-2023).
Pasjonatka historii Górnego Śląska, a w szczególności kobiet mieszkających w tym regionie – pomysłodawczyni projektu „Patriotki ze Śląska”.
Autorka spacerowika po Tychach pt. „Tyski szlak kobiet”. Współautorka scenariusza filmu „Bohaterki powstań śląskich” i wystawy „Lekarki w powstaniach śląskich”.