Data:Piątek, 21 Czerwca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 22°C Stan powietrza na osiedlu: Dobre 89% 81%

Kąpiele leśne z Biblioteką

Bardzo lubimy, gdy przychodzicie do nas, do Biblioteki, ale wychodzenie z Wami w plener również sprawia nam ogromną przyjemność. Kolejny raz udało się nam pozyskać fundusze w ramach Zielonego Budżetu, więc znów możemy Was zaprosić na plenerowe spędzanie czasu z Biblioteką!

Już niebawem odbędą się, po raz pierwszy u nas, najprawdziwsze… kąpiele leśne. Już sama nazwa brzmi niezwykle kojąco, prawda? A co dopiero taka kąpiel – odprężenie i wyciszenie gwarantowane. I właśnie na takie eko spotkania chcemy Was zaprosić w najbliższych miesiącach.

Naszą leśną nauczycielką będzie Katarzyna Grabka, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, edukatorka przyrodniczo-leśna, prezeska Fundacji Leśne Projekty. To profesjonalistka, która o kąpielach leśnych i ich zbawiennym wpływie na człowieka wie wszystko. Kto ma zszargane nerwy, potrzebuje wyciszenia i bliskiego kontaktu z naturą, niech do nas dołączy. Spotkamy się z Katarzyną Grabką trzykrotnie, w różnych lokalizacjach, za każdym razem w sobotę, o godz. 11.00.

Pierwsza kąpiel leśna odbędzie się w Parku Śląskim w Chorzowie, w dn. 15 czerwca, druga na Giszowcu w dn. 6 lipca, a ostatnia na Osiedlu Radockiego w dn. 28 września. Ze względu na komfort uczestników, na wszystkie kąpiele leśne obowiązują zapisy i, co ważne, udział w nich mogą wziąć tylko osoby dorosłe. Zapisy prowadzone będą pod nr. tel. 322 546 098 (wew. 112), a otwierane na dwa tygodnie przed daną kąpielą leśną, tj. do Parku Śląskiego zapisujemy od 3 czerwca, na Giszowiec od 24 czerwca, a na Os. Radockiego od 16 września.

Bardzo ważne jest, by wszyscy uczestnicy kąpieli leśnych zaakceptowali regulamin uczestnictwa. Regulamin ten pobrać można z naszej strony (pod notką) lub odebrać w filiach Biblioteki. Podpisany regulamin należy przedłożyć przewodniczce bezpośrednio przed kąpielą leśną.

Ze względu na zróżnicowanie terenu oraz możliwość wchodzenia głębiej w las, udział w spacerze powinny rozpatrzyć osoby, którym poruszanie się w takim terenie nie sprawia trudności.

Prosimy o uważne przeczytanie informacji o tym, jak się przygotować:

 • dostosuj ubiór do pogody (wygodny strój, długie spodnie, skarpety za kostkę, odpowiednie buty – będziemy schodzić ze ścieżki, teren, jak to w lesie, jest zróżnicowany)
 • deszcz nam niestraszny – jak będzie padało ubierz kalosze, cieplejsze ubranie i weź parasol
 • tempo spaceru będzie powolne więc ubierz się ciepło (czapka, szalik, rękawiczki jeśli tego dnia będzie chłodno)
 • weź wodę/herbatę i drobną przekąskę
 • zabierz coś do siedzenia/leżenia (mata, podkładka)
 • zaopatrz się w repelenty na kleszcze, ponieważ organizator nie zapewni takiej ochrony, a jest ona niezbędna
 • wydarzenie zostanie odwołane jeśli będzie silny wiatr, ulewa lub w przypadku losowym. O odwołaniu wydarzenia organizator będzie informował z możliwie największym wyprzedzeniem czasowym, kontaktując się telefonicznie z zapisanymi na leśną kąpiel uczestnikami.

A co nas czeka podczas leśnych kąpieli?

 • Kilka słów teorii – wprowadzenie do kąpieli leśnych, zapoznanie z formułą i zasadami spaceru
 • Relaksujący i uważny spacer po lesie, w trakcie którego za pomocą zmysłów będziemy zanurzać się w otaczającej nas przyrodzie
 • Trening uważności, czyli zaproszenie do leśnych aktywności, które pozwolą wyciszyć umysł i skoncentrować się na danej chwili. Nauczymy się korzystać ze wszystkich swoich zmysłów w kontakcie z naturą. Zasmakujemy, powąchamy, dotkniemy, usłyszymy i zobaczymy wszystko z trochę innej perspektywy niż zwykle. Dostrzeżemy to, co nas otacza i pogłębimy nasz kontakt z naturą
 • Możliwość dzielenia się wrażeniami i refleksjami z innymi uczestnikami/czkami
 • Czas na rozmowę, zadawanie pytań

My już nie możemy się doczekać pierwszych w historii naszej Biblioteki kąpieli leśnych. Jeśli i Wy macie ochotę na zanurzenie się w leśnej gęstwinie, zapiszcie się na spacer i dołączcie do nas.

Kąpiele leśne zrealizowane zostaną dzięki dofinansowaniu z programu Zielony Budżet Miasta Katowice, a odbędą się w ramach cyklu Mądre Zwierzę. Udział w nich jest bezpłatny.

REGULAMIN

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Autorka tekstu: Antonina Szmitowska

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl