Data:Niedziela, 26 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 24°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 134% 36%

Jest ich coraz więcej w polskich miastach. Chodzi o metalowe pojemniki na plastikowe nakrętki.

Uniwersalne metalowe pojemniki na plastikowe nakrętki, które pojawiają się w polskich miastach są świetną formą gromadzenia tego surowca. W ostatnich latach obserwujemy, że zbiórki plastikowych nakrętek stały się bardzo popularne w szkołach i przedszkolach, ale i również w innych miejscach publicznych. Gromadzenie ich w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku zachęca mieszkańców do segregacji, gdyż plastikowe butelki po napojach są tworzone z innego plastiku co nakrętki. Dodatkowo pozwala to na promowanie wspólnotowych działań proekologicznych i umacnianie w ten sposób poczucia solidarności mieszkańców. Pozyskane pieniądze po przekazaniu ich do skupu firm recyklingowych pomagają wspierać potrzebujących lub różne inicjatywy mieszkańców. Stowarzyszenie Zielone Załęże od 2020 roku planuje by taki pojemnik w kształcie liścia został zamontowany w ich dzielnicy.

W celu realizacji swojego pomysłu członkowie wspomnianego stowarzyszenia zorganizowali zbiórkę publiczną na pod hasłem: ” Załęże zbiera nakrętki – zrzutka na „Liściasty Kosz na Nakrętki”.

Zachęcamy Państwa do wsparcia tej inicjatywy społecznej.

Podobny pojemnik na plastikowe nakrętki, tylko w kształcie serca ma być zamontowany między innymi przy Szkole Podstawowej nr 67 na Osiedlu Kokociniec . W imieniu Inicjatywy Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby zwróciliśmy się z taką prośbą o pomoc i wsparcie naszego pomysłu do Pana Radnego Adama Lejman Gąski, który złożył w dniu 17 listopada ubiegłego roku interpelację w sprawie akcji „Szkoła z sercem” polegającej na montażu pojemników na nakrętki przy szkołach, o czym wspomina na swoim profilu społecznościowym Facebook.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl