Data:Wtorek, 28 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 12°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 140% 86%

I Śląska Konferencja „Poczuj, żeby zrozumieć”

23 października w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się I Śląska Konferencja pn.: „Poczuj, żeby zrozumieć”.

Celem projektu, którego twórcami są Fundacja Quatronum i Stowarzyszenia Mocni Razem jest uwrażliwienie na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych, pogłębienie dialogu międzypokoleniowego, walkę z dyskryminacją ze względu na wiek czy niepełnosprawność, kształtowanie umiejętności rozpoznawania i wyrażenia własnych emocji oraz empatycznego reagowania na emocji innych osób także wzmacnianie umiejętności słuchania i zrozumienia perspektyw innych osób.

W ramach projektu prowadzone są innowacyjne warsztaty i szkolenia edukacyjne z wykorzystaniem elementów symulatora starości, który pozwala doświadczyć ograniczeń z jakimi zmagają się osoby 70+ oraz niepełnosprawne.

Podczas zajęć uczestnicy mogą uzyskać odpowiedzi na pytania:

 • Co znaczy być starym człowiekiem ?
 • Po czym poznasz, że się starzejesz ?
 • Jakie są fizyczne aspekty starości ?
 • Z jakimi ograniczeniami wiąże się starość ?
 • Jakie potrzeby mają osoby w wieku senioralnym ?

Uczestnicy warsztatów mogą doświadczyć na sobie:

 • Zaburzenia obserwacji i pola widzenia
 • zmniejszonej ruchowości i mobilności ciała
 • zmęczenia oraz zaburzenia równowagi
 • ograniczenia czucia rąk
 • niewłaściwej pozycji sylwetki
 • ograniczenia zakresu ruchu stawów

Twórcy projektu

Fundacja Quatronum

Fundacja propaguje, organizuje i wspiera wszelką działalność profilaktyczną na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z problemami emocjonalnymi. Pomaga dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach artystycznych i wszelkich formach fabularyzowanego wypoczynku artystycznego.

Stowarzyszenie Mocni Razem

Stowarzyszenie działa od 2012 roku. Realizuje projekty oraz prowadzi działania dla seniorów w tym międzypokoleniowe. Ma doświadczenie w angażowaniu i motywowaniu młodzieży oraz dorosłych w działania prospołeczne, które zmieniają lokalną rzeczywistość. Edukuje i wzmacnia w ludziach potencjał i posiadane zasoby.

Ambasador projektu Marek Wendreński

Pasjonat życia, zawsze dążący do celu. Łamie schematy, pomaga innym przekraczać granice fizyczne (w tym niepełnosprawności) oraz mentalne. Jego motto życiowe brzmi: „Żyj życiem, które będziesz pamiętał i które zapamięta cały świat”. Twórca projektu „GranndapaGang”, dzięki któremu zaktywizował 84 letniego dziadka aby przebiec z nim na wózku inwalidzkim maraton. Dzięki temu do podobnego działania zainspirował innych. Marek Wendreński jest autorem książek pt.: „Maraton pokoleń” oraz „Co Ty szczylu możesz wiedzieć”. Uczy pokory, cierpliwości i wytrwałości.

Zdjęcia: Dorota Żywica

Fotorelacja

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl