Data:Wtorek, 28 Maja 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 18°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 151% 104%

Dbajmy o siebie w czasie upałów

Obserwujemy, że klimat w Polsce w ostatnich dekadach wyraźnie się ocieplił, co prowadzi do zwiększenia liczby dni upalnych w ciągu roku. Pamiętajmy jednak, że zbyt wysokie temperatury szkodzą nam wszystkim, natomiast długotrwałe przebywanie na słońcu może wywołać przegrzanie, nawet u zupełnie zdrowych osób.

Jak w takim razie zabezpieczyć swój organizm przed upałami ?

Pijmy dużo wody, jedzmy dużo warzyw i owoców, schładzajmy swoje mieszkania, troszczmy się o seniorów i dzieci, gdyż ich organizmy najgorzej reagują na wysokie temperatury. Wybierajmy odpowiednią garderobę i dbajmy o nakrycie głowy, wypoczywajmy w cieniu. Pamiętajmy aby zwierzęta miały łatwy dostęp do chłodnej wody.

Jak i gdzie w takim razie wypoczywać w upalne dni ?

Zdecydowanie uciekajmy z zabetonowanych miast do lasów, parków czy też nad wodę. Będzie nam łatwiej znieść upały wypoczywając poza miastem , np. w parkach, gdzie temperatura jest niższa o co najmniej 10°C niż od tej w betonowych centach miast. Na szczęście pięknych parków nie brakuje nam w naszym mieście. Należą do nich między innymi Park Zadole, Dolina Trzech Stawów, Park Bugucicki, Budnioka czy też Park Kościuszki, który jest jednym z największych parków w Katowicach.

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl