Data:Czwartek, 18 Lipca 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 15°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 103% 62%

CzytaMY miasto – Lato z Książką 2024

Tegoroczna akcja Lato z Książką odbywać się będzie w lipcu i w sierpniu w wybranych filiach, pod wspólnym hasłem CzytaMY miasto.

Temat przewodni nawiązuje do projektu grantowego, który nasza Biblioteka realizuje w tym roku dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Lato z Książką, akcja dla wszystkich dzieci w wieku od 7 do 12 roku życia, spędzających wakacje w mieście.

W jej ramach organizujemy spotkania, warsztaty, wyjścia w plener oraz do innych instytucji, a wszystko, oczywiście, w otoczeniu dobrych książek z naszego księgozbioru.
W tym roku, skoro CzytaMY miasto, poznawać będziemy miasta i ich bliskie otoczenie. Przyjrzymy się nie tylko Katowicom, ale i innym miastom regionu, Polski, Europy, nawet i Świata. Odbędziemy podróże w przeszłość, by dowiedzieć się, jak dawniej budowano pierwsze osady, co się zmieniło w architekturze i w krajobrazie, i czy każda zmiana wychodzi na lepsze. Będziemy spacerować po bliższej i dalszej okolicy, zaglądać w najgłębsze zakamarki ulic, parków i placów, by odnajdywać to, co dotąd pozostawało dla nas w ukryciu… Poznamy polityczne, społeczne i kulturowe przesłanie murali i sami zabawimy się w ulicznych malarzy. Zastanowimy się nad tym, jak twórcze rozwiązania architektoniczne wpływają na życie w mieście tak ludzi, jak i zwierząt żyjących z nami i obok nas. Będziemy tworzyć mapy i makiety miast przyjaznych każdemu mieszkańcowi. Wybierzemy się na spacer po lesie, a potem spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie jak dobrze zazielenić miasto. Zrobimy wiele więcej!


Nie zabraknie literatury

Czytać będziemy i oglądać doskonałe książki, m.in. Katowickie opowieści Michała Dzióbka, Ale miasta! Anny Łozińskiej, Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich Davida Sima, D.O.M.E.K: doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji Aleksandry Machowiak i Daniela Mizielińskiego, Miastonauci Tytusa Brzozowskiego i wiele, wiele innych.


Udział w Lecie z Książką jest bezpłatny.

W przypadku wyjścia do innej instytucji, gdzie obowiązują bilety wstępu, za zakup powyższych odpowiadają rodzice/opiekunowie uczestnika akcji. Biblioteka nie sponsoruje biletów komunikacji miejskiej ani wejściówek. Do udziału w Lecie z Książką wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów (plik do pobrania). W przypadku nadzwyczajnej sytuacji, związanej np. ze szczególnym stanem zdrowia uczestnika akcji, rodzic zobowiązuje się powiadomić o tym fakcie pracowników Biblioteki przed zapisaniem dziecka.
Tematy planowanych zajęć opublikowane zostaną na stronie internetowej, z zastrzeżeniem, iż mogą one ulec zmianie. Aktualne informacje o tym, co się będzie odbywało w czasie Lata z Książką, dostępne będą w filiach organizujących akcję.
Przed zapisaniem dziecka na akcję należy zapoznać się z treścią regulaminu.
Poniżej znajduje się lista filii biorących udział w Lecie z Książką, wraz z terminami i propozycjami tematów spotkań. Zachęcamy do poczytania.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Autorka tekstu: Antonina Szymitowska

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Jestem działaczką i organizatorką społecznościową, wolontariuszką fundacji DKMS, założycielką grupy społecznej Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby, członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. Jeśli uważasz że to co robię jest ważne i potrzebne wesprzyj moją działalność kupując dla mnie wirtualną kawę poprzez buycoffee.to/kokociniec.pl