Data:Poniedziałek, 25 Listopada 2024 Temperatura na osiedlu Kokociniec: 9°C Stan powietrza na osiedlu: Umiarkowane 143% 109%

Barbórka na cztery strony świata – Muzyczna podróż po umyśle grubiŏrza

Zbliżająca się Barbórka, tradycyjne święto górników, to doskonała okazja do połączenia muzyki, teatru i edukacji, a wszystko to w wyjątkowym koncercie finałowym 5. edycji Katowickiego Orkiestrowego Uniwersytetu Ludowego. Wydarzenie „Barbórka na cztery strony świata” zabierze nas w podróż nie tylko przez przestrzeń, ale i przez umysł grubiŏrza – postaci głęboko związanej z historią i tradycją Górnego Śląska.

Kiedy i gdzie?

  • Data: 4 grudnia 2024, godz. 18:00
  • Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów
  • Udział: Bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, rezerwacja obowiązkowa (tel. 32 609 03 21/32 lub rezerwacje@miasto-ogrodow.eu).


Co czeka na uczestników?

Koncert będzie miał unikalną formę muzyczno-teatralnego spaceru po budynku, gdzie publiczność będzie przemieszczać się za artystami, odkrywając kolejne etapy tej niezwykłej podróży. Spacer nie ograniczy się tylko do przejść w obrębie sali – czeka nas wędrówka po schodach i korytarzach Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, gdzie każda lokalizacja stanie się areną nowych wrażeń.

Tym razem, w związku z Barbórką, do wspólnej zabawy zaproszone zostaną dziecięce orkiestry dęte z Katowic, ale także zaskakujący goście z Francji. Łącznie, ponad sto młodych miłośników instrumentów dętych zaprezentuje swoje umiejętności w towarzystwie orkiestr z Górnego Śląska. To muzyczna podróż przez tradycje górnicze, która połączy pokolenia i przypomni o ważnych wartościach, budujących lokalną tożsamość.

W muzyce górniczych marzeń

Uczestnicy koncertu zostaną zaproszeni do odkrywania tajemnic umysłu górnika, który na co dzień obcując z ziemią i ciężką pracą, żyje wśród swoich marzeń, obaw i snów. Każdy z pokładów podróży kryje muzyczną niespodziankę, która wprowadzi nas w świat grubiŏrza. Wspólnie będziemy rozwiązywać zagadki związane z tradycjami barbórkowymi, poznawać lokalne zwyczaje i symbole, które stanowią fundament kultury górniczej.

Skarby pod ziemią

Koncert to także okazja, by wspólnie poszukiwać skarbów, które są ukryte głęboko pod ziemią – wartości, które kształtują naszą społeczność. „Barbórka na cztery strony świata” to nie tylko muzyka i teatr, ale także edukacja. Dzięki projektowi uczniowie szkół podstawowych w Katowicach, uczestnicy zajęć w Instytucji Kultury, a także pedagodzy i artyści, stworzą wspólnie wyjątkową atmosferę. Poczujemy się jak uczestnicy tradycyjnego górniczego święta, w którym obok siebie spotykają się pokolenia, tradycje i nowoczesne formy artystyczne.

Projekt i wsparcie

„Barbórka na cztery strony świata” to projekt, który realizowany jest w ramach obchodów Barbórki, z dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorką wydarzenia jest Marlena Hermanowicz, a koordynatorem Zdzisław Smucerowicz. W realizacji bierze udział szereg pedagogów, w tym Aleksander Gonsior, Daria Kasprzak-Kempa, Krzysztof Nowakowski, Mateusz Misiak, Michał Czachowski i Przemysław Drabczyk, a elementy scenograficzne przygotowała Małgorzata Pawlik.

Wystąpią:

  • Dzieciaki Dęciaki z katowickich szkół (Szkoła Podstawowa nr 48, Szkoła Podstawowa nr 1, Zespół Szkół i Placówek nr 2, Szkoła Podstawowa nr 6 Specjalna)
  • Uczestnicy zajęć z Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów
  • Orkiestra KWK Knurów
  • Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds
  • Goście z Francji


Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby wziąć udział w muzyczno-teatralnej podróży, która połączy tradycję, kulturę i pasję do muzyki. Dołącz do nas 4 grudnia 2024 roku w Katowicach Miasto Ogrodów i przeżyj Barbórkę na cztery strony świata!

Źródło: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Dorota Żywica
Publikowane przez Dorota Żywica Cześć! Jestem Dorota, działaczka społeczna i organizatorka, a także wolontariuszka fundacji DKMS. Założyłam grupę Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyby oraz jestem członkinią Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Katowic. W wolnych chwilach amatorsko redaguję w serwisie www.kokociniec.pl. Jeśli uważasz, że moja praca jest ważna i potrzebna, możesz mnie wesprzeć, kupując wirtualną kawę: buycoffee.to/kokociniec.pl. Zachęcam do kontaktu w sprawach związanych z lokalnymi inicjatywami, pytaniami o moją działalność, pomysłami na współpracę lub chęcią zaangażowania się w nasze projekty: kontakt@kokociniec.pl. Dziękuję!