Moc atrakcji, gry, zabawy oraz rejestracja dawców szpiku kostnego podczas III Festiwalu Sportowego na Giszowcu
W najbliższą niedzielę 9 czerwca w parku giszowieckim odbędzie się III Festiwal Sportowy.
Będzie to doskonała okazja do aktywnego, rodzinnego sprzędzenia wolnego czasu w penerze. Podobnie jak w ubiegłych latach odbędzie się bieg oraz NW dla osób dorosłych na dystansie 5 km. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Oprócz biegowej rywalizacji dla dzieci zaplanowano gry i zabawy zręcznościowe, które zostaną poprowadzone przez trenerów UKS Talent Katowice oraz UKS Sprint Katowice.
W niedzielę oprócz zabawy będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku.
Wolontariuszki Fundacji DKMS wyposażone w wiedzę oraz pałeczki do pobrania wymazów przeprowadzą akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wszystko po to, by znaleźć „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia.
Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę – nowotwór krwi.
W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi min. białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.
Kto może zarejestrować się bazie potencjalnych dawców szpiku ?
Zarejestrować się w bazie może każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, nieposiadający znacznej nadwagi o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI oraz świadomy swojego zobowiązania. Dawcą faktycznym można zostać do 60. roku życia.
Natura jest mądra stworzyła nas tak abyśmy mogli sobie pomagać i ratować życie na wzajem, bądź jak natura, pomożesz bo możesz masz to w genach. – Wioletta Pawliniak, wolontariuszka Fundacji DKMS
Każda osoba, która zechce się zarejestrować jako potencjalny dawca, będzie musiała przejść przez wstępną ankietę ustną. Jest to wymóg Ministerstwa Zdrowia i bez tego nie ma możliwości zarejestrowania dawcy. Jeśli kandydatka/kandydat na potencjalnego dawcę szpiku cierpi na jakąś chorobę, wówczas na miejscu podczas wywiadu, będziemy mogli na podstawie listy chorób i przeciwwskazań zweryfikować, czy ta osoba może dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku. W niedzielę będziemy do Państwa dyspozycji, by rozwiać wszelkie wątpliwości i opowiedzieć o metodach poboru komórek macierzystych.- Dorota Żywica, wolontariuszka Fundacji DKMS
Druga szansa na życie
Dzięki transplantacjom krwiotwórczych komórek macierzystych każdego roku wielu Pacjentów otrzymuje drugą szansę na życie. Dawstwo komórek macierzystych jest anonimowe, ale jeśli prawo danego kraju na to pozwala, a Dawca i Biorca chcą się spotkać, to jest to możliwe po minimum 2 latach od pobrania.
Poznaj organizatorów III Festiwalu Sportowego na Giszowcu:
Inicjatywa Lokalna jest współfinansowana ze środków budżetu Miasta Katowice
Aktualizacja 09.06.2024r
W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu Pacjentów hematoonkologicznych często jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od „bliźniaka genetycznego”, czyli niespokrewnionego Dawcy szpiku. To są fakty.
Podczas niedzielnego III Festiwalu Sportowego na Giszowcu utworzyliśmy punkt rejestracji potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. W niespełna trzy godziny do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 17 osób.
Dziękujemy #GiszowiecBiegaRazem za wspólne niedzielne popołudnie !
Do zobaczenia
Wiola & Dorota & Grzegorz
Zamów pakiet rejestracyjny i zostań Dawcą szpiku:
https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca
Źródło: https://www.dkms.pl/
Zdjęcia: Wioletta Pawliniak