Kąpiele leśne z Biblioteką
Bardzo lubimy, gdy przychodzicie do nas, do Biblioteki, ale wychodzenie z Wami w plener również sprawia nam ogromną przyjemność. Kolejny raz udało się nam pozyskać fundusze w ramach Zielonego Budżetu, więc znów możemy Was zaprosić na plenerowe spędzanie czasu z Biblioteką!
Już niebawem odbędą się, po raz pierwszy u nas, najprawdziwsze… kąpiele leśne. Już sama nazwa brzmi niezwykle kojąco, prawda? A co dopiero taka kąpiel – odprężenie i wyciszenie gwarantowane. I właśnie na takie eko spotkania chcemy Was zaprosić w najbliższych miesiącach.
Naszą leśną nauczycielką będzie Katarzyna Grabka, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, edukatorka przyrodniczo-leśna, prezeska Fundacji Leśne Projekty. To profesjonalistka, która o kąpielach leśnych i ich zbawiennym wpływie na człowieka wie wszystko. Kto ma zszargane nerwy, potrzebuje wyciszenia i bliskiego kontaktu z naturą, niech do nas dołączy. Spotkamy się z Katarzyną Grabką trzykrotnie, w różnych lokalizacjach, za każdym razem w sobotę, o godz. 11.00.
Pierwsza kąpiel leśna odbędzie się w Parku Śląskim w Chorzowie, w dn. 15 czerwca, druga na Giszowcu w dn. 6 lipca, a ostatnia na Osiedlu Radockiego w dn. 28 września. Ze względu na komfort uczestników, na wszystkie kąpiele leśne obowiązują zapisy i, co ważne, udział w nich mogą wziąć tylko osoby dorosłe. Zapisy prowadzone będą pod nr. tel. 322 546 098 (wew. 112), a otwierane na dwa tygodnie przed daną kąpielą leśną, tj. do Parku Śląskiego zapisujemy od 3 czerwca, na Giszowiec od 24 czerwca, a na Os. Radockiego od 16 września.
Bardzo ważne jest, by wszyscy uczestnicy kąpieli leśnych zaakceptowali regulamin uczestnictwa. Regulamin ten pobrać można z naszej strony (pod notką) lub odebrać w filiach Biblioteki. Podpisany regulamin należy przedłożyć przewodniczce bezpośrednio przed kąpielą leśną.
Ze względu na zróżnicowanie terenu oraz możliwość wchodzenia głębiej w las, udział w spacerze powinny rozpatrzyć osoby, którym poruszanie się w takim terenie nie sprawia trudności.
Prosimy o uważne przeczytanie informacji o tym, jak się przygotować:
- dostosuj ubiór do pogody (wygodny strój, długie spodnie, skarpety za kostkę, odpowiednie buty – będziemy schodzić ze ścieżki, teren, jak to w lesie, jest zróżnicowany)
- deszcz nam niestraszny – jak będzie padało ubierz kalosze, cieplejsze ubranie i weź parasol
- tempo spaceru będzie powolne więc ubierz się ciepło (czapka, szalik, rękawiczki jeśli tego dnia będzie chłodno)
- weź wodę/herbatę i drobną przekąskę
- zabierz coś do siedzenia/leżenia (mata, podkładka)
- zaopatrz się w repelenty na kleszcze, ponieważ organizator nie zapewni takiej ochrony, a jest ona niezbędna
- wydarzenie zostanie odwołane jeśli będzie silny wiatr, ulewa lub w przypadku losowym. O odwołaniu wydarzenia organizator będzie informował z możliwie największym wyprzedzeniem czasowym, kontaktując się telefonicznie z zapisanymi na leśną kąpiel uczestnikami.
A co nas czeka podczas leśnych kąpieli?
- Kilka słów teorii – wprowadzenie do kąpieli leśnych, zapoznanie z formułą i zasadami spaceru
- Relaksujący i uważny spacer po lesie, w trakcie którego za pomocą zmysłów będziemy zanurzać się w otaczającej nas przyrodzie
- Trening uważności, czyli zaproszenie do leśnych aktywności, które pozwolą wyciszyć umysł i skoncentrować się na danej chwili. Nauczymy się korzystać ze wszystkich swoich zmysłów w kontakcie z naturą. Zasmakujemy, powąchamy, dotkniemy, usłyszymy i zobaczymy wszystko z trochę innej perspektywy niż zwykle. Dostrzeżemy to, co nas otacza i pogłębimy nasz kontakt z naturą
- Możliwość dzielenia się wrażeniami i refleksjami z innymi uczestnikami/czkami
- Czas na rozmowę, zadawanie pytań
My już nie możemy się doczekać pierwszych w historii naszej Biblioteki kąpieli leśnych. Jeśli i Wy macie ochotę na zanurzenie się w leśnej gęstwinie, zapiszcie się na spacer i dołączcie do nas.
Kąpiele leśne zrealizowane zostaną dzięki dofinansowaniu z programu Zielony Budżet Miasta Katowice, a odbędą się w ramach cyklu Mądre Zwierzę. Udział w nich jest bezpłatny.
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Autorka tekstu: Antonina Szmitowska