I Śląska Konferencja „Poczuj, żeby zrozumieć”
23 października w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się I Śląska Konferencja pn.: „Poczuj, żeby zrozumieć”.
Celem projektu, którego twórcami są Fundacja Quatronum i Stowarzyszenia Mocni Razem jest uwrażliwienie na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych, pogłębienie dialogu międzypokoleniowego, walkę z dyskryminacją ze względu na wiek czy niepełnosprawność, kształtowanie umiejętności rozpoznawania i wyrażenia własnych emocji oraz empatycznego reagowania na emocji innych osób także wzmacnianie umiejętności słuchania i zrozumienia perspektyw innych osób.
W ramach projektu prowadzone są innowacyjne warsztaty i szkolenia edukacyjne z wykorzystaniem elementów symulatora starości, który pozwala doświadczyć ograniczeń z jakimi zmagają się osoby 70+ oraz niepełnosprawne.
Podczas zajęć uczestnicy mogą uzyskać odpowiedzi na pytania:
- Co znaczy być starym człowiekiem ?
- Po czym poznasz, że się starzejesz ?
- Jakie są fizyczne aspekty starości ?
- Z jakimi ograniczeniami wiąże się starość ?
- Jakie potrzeby mają osoby w wieku senioralnym ?
Uczestnicy warsztatów mogą doświadczyć na sobie:
- Zaburzenia obserwacji i pola widzenia
- zmniejszonej ruchowości i mobilności ciała
- zmęczenia oraz zaburzenia równowagi
- ograniczenia czucia rąk
- niewłaściwej pozycji sylwetki
- ograniczenia zakresu ruchu stawów
Twórcy projektu
Fundacja Quatronum
Fundacja propaguje, organizuje i wspiera wszelką działalność profilaktyczną na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z problemami emocjonalnymi. Pomaga dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach artystycznych i wszelkich formach fabularyzowanego wypoczynku artystycznego.
Stowarzyszenie Mocni Razem
Stowarzyszenie działa od 2012 roku. Realizuje projekty oraz prowadzi działania dla seniorów w tym międzypokoleniowe. Ma doświadczenie w angażowaniu i motywowaniu młodzieży oraz dorosłych w działania prospołeczne, które zmieniają lokalną rzeczywistość. Edukuje i wzmacnia w ludziach potencjał i posiadane zasoby.
Ambasador projektu Marek Wendreński
Pasjonat życia, zawsze dążący do celu. Łamie schematy, pomaga innym przekraczać granice fizyczne (w tym niepełnosprawności) oraz mentalne. Jego motto życiowe brzmi: „Żyj życiem, które będziesz pamiętał i które zapamięta cały świat”. Twórca projektu „GranndapaGang”, dzięki któremu zaktywizował 84 letniego dziadka aby przebiec z nim na wózku inwalidzkim maraton. Dzięki temu do podobnego działania zainspirował innych. Marek Wendreński jest autorem książek pt.: „Maraton pokoleń” oraz „Co Ty szczylu możesz wiedzieć”. Uczy pokory, cierpliwości i wytrwałości.
Zdjęcia: Dorota Żywica